Punkty, punkty, kto da więcej?

Zacznij słuchać

Zaczęliśmy od plotek. Ale w sensie statystycznym i racjonalizującym. Jeden z nas powiedział, że pobiliśmy samych siebie. Drugi próbował to racjonalizować. W każdym razie, w części nowinek jeden z nas opowiadał o pewnym artykule z 1946 r. wykazującym duże podobieństwo w treści do sytuacji współczesnej. Drugi z kolei szerzej przedstawił pewną izbę pamięci poświęconą renomowanej artystce z Dolnego Śląska.

W części poświęconej lekturom pierwszy z nas przedstawił nową biografię pióra Mariusza Urbanka, a przede wszystkim problem wyborów podejmowanych przez intelektualistów w czasach trudnych. Drugi z nas sięgnął po szerszą gamę publikacji i komunikatów kultury. Zaczął od biografii artystki, której izbę pamięci odwiedził w pewnej wsi dolnośląskiej. Na marginesie tej wizyty przekazał pewne dary pierwszemu z nas. Darczyńca omówił następnie katalog pałaców w jednej z dolnośląskich dolin oraz nowsze, piękne opracowanie założeń parkowych przy nich. Przechodząc do odsłuchanych podkastów, zachęcał słuchaczy do wysłuchania odcinka pewnej audycji poświęconej ważnemu tematowi – jak rozmawiać o zbrodni wołyńskiej? Na zakończenie opowiedział o swoich wrażeniach z remake’u pewnego kultowego serialu z naszego dzieciństwa.

W części zasadniczej rozmawialiśmy o problematyce pozornie bardzo „wewnętrznej”, to jest osławionych punktach za publikacje naukowe. Pretekstem stało się ogłoszenie kolejnych zmian w tej punktacji. Nie omawiamy ich, bo właściwie wszystko już powiedziano dawno temu.

Bardziej interesują nas skutki, jakie spowodowało odwrócenie roli oceny naszej działalności naukowej. Bo skutkiem przeniesienia do życia akademickiego partyjnych podziałów i celów naszych ministrów stało się zdeprecjonowanie zarówno wartości akademickich jak i celu naszej pracy.

Nie zgadzamy się na to i uważamy, że nasze zasadnicze zadanie nie uległy zmianie nawet w obliczu zmian punktowych. Naszym zadaniem jest prowadzić naukę w przestrzeni międzynarodowej, ale rezultaty badań i najnowsze prądy w życiu naukowym popularyzować w środowisku krajowym i regionalnym. Niezależnie od tego, ile kto da za to punktów.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 2:43
  • Lektury – 15:34
  • Temat przewodni – 49:25

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Przemysław Wiszewski, Lista Ministra – zwierciadło nas samych, http://przemyslawwiszewski.pl/lista-ministra-zwierciadlo-nas-samych/#more-1441 (ostatni dostęp: 24.07.2023)
  • Mariusz Urbanek, Marian Eile. Poczciwy cynik z „Przekroju”, Warszawa: Iskry, 2023, https://iskry.com.pl/produkt/marian-eile-poczciwy-cynik-z-przekroju/ (ostatni dostęp: 24.07.2023)
  • Iza Michalewicz, Jerzy Danilewicz, Villas, https://www.znak.com.pl/ksiazka/villas-michalewicz-iza-danilewicz-jerzy-137319 (ostatni dostęp: 24.07.2023)
  • Krzysztof Ruchniewicz, Izba pamięci Violetty Villas w Lewinie Kłodzkim, http://publichistory.pl/izba-pamieci-violetty-villas-w-lewinie-klodzkim/ (ostatni dostęp: 24.07.2023)
  • Dolina zamków i ogrodów. Kotlina Jeleniogórska – wspólne dziedzictwo, 2. wyd., Berlin-Jelenia Góra 2002, https://architrend.pl/pl/p/Dolina-zamkow-i-ogrodow.-Kotlina-Jeleniogorska-wspolne-dziedzictwo/402 (ostatni dostęp: 24.07.2023)
  • Małgorzata Ploch i Piotr Napierała, Parki romantyczne Kotliny Jeleniogórskiej, Wrocław 2011,
  • Piotr Napierała, Ornamental Farm. Bukowiec, Wrocław 2017, https://adrem.jgora.pl/ksiegarnia-karkonoska/parki-romantyczne-kotliny-jeleniogorskiej/ (ostatni dostęp: 24.07.2023)
  • Raport – sezon nieogórkowy. Rozmowa Dariusza Rosiaka z Grzegorzem Motyka, https://raportostanieswiata.pl/odcinki/raport-sezon-nieogorkowy-19-lipca-2023/ (ostatni dostęp: 24.07.2023)
  • Maja Staniszewska, Po co wyciągać z półek tego zadufanego, mizoginicznego osobnika? „Pan Samochodzik” po latach, https://autorzy.wyborcza.pl/autor/5e78a18e7da7ab2fc730eaaf/Maja-Staniszewska#S.author-K.C-B.1-L.1.dzial (ostatni dostęp: 24.07.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

1 komentarz
  • Świetny artykuł. Jestem zachwycony, że znalazłem tę stronę. Wielu osobom wydaje się, że posiadają rzetelną wiedzę na opisywany temat, ale zazwyczaj tak nie jest. Stąd też moje ogromne zaskoczenie. Po prostu świetny artykuł. Koniecznie będę rekomendował to miejsce i częściej tu zaglądał, aby poczytać nowe posty.

Translate »