Dwóch panów nad jeziorem

Zacznij słuchać

Zasiedliśmy nad jeziorem. Przynajmniej jeden z nas, bo drugi wzdragał się nieco przed pluskaniem w imaginacji. W każdym razie pociągnęły nas idee konkretu z przeszłości i sztucznej inteligencji w teraźniejszości. Jej zastosowanie w nauce i nauczaniu stało się punktem wyjścia do szerszej nieco refleksji nad szansami i skutkami stosowania tej technologii w praktyce. Niczego nie potępiamy, wręcz przeciwnie, z zainteresowaniem obserwujemy. Nieuniknionego nie da się przecież uniknąć.

W części poświęconej lekturom przedstawiliśmy opracowanie poświęcone relacji między wyłanianiem się nowoczesnych narodów w Europie i rozbudzaniem gwałtownego antysemityzmu. Wskazaliśmy także na wywiad z Ważnym Dyrektorem dotyczący sposobu prezentacji dla, ale przede wszystkim kreowania przez młodsze pokolenie wizji II wojny światowej. 

W tym kontekście omówiliśmy filmy poświęcone ikonicznym zjawiskom kultury starożytnej i nowożytnej, w których my, współcześnie, przeglądamy się z nieśmiałością obserwując nasze wady w kostiumie. Co zwalnia nas od wyciągania stanowczych wniosków. Wspomnieliśmy także o książce, które jest, zapowiada się ciekawie, ale na razie czeka na lekturę przez jednego z nas.

No i zakończyliśmy powrotem nad wielkie zbiorniki. Morze. Wierność. Jezioro. Wzruszenie.

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Leica M, hrsg. von Leica Camera AG, 2. aktualisierte Aufl., 2025.
  • Wywiad z prof. R. Wnukiem: Andrzej Brzezicki, Banalizacja pamięci o wojnie. „Uczniowie częściej kojarzą misia Wojtka niż gen. Andersa”, „Newsweek”, 28.06.2025, https://www.newsweek.pl/historia/powiesci-o-auschwitz-to-popkulturowa-papka-jest-bezwartosciowa/mb0klxr?utm_source=facebook&utm_medium=social&utm_campaign=newsweek-page-post&fbclid=IwY2xjawLTXPpleHRuA2FlbQIxMABicmlkETA0dGZ2M2s4M1lyRUNTSFViAR4KMWvOMHub-HTvIzG7BrvlgKMFHF4YopNiyeT2EeEjP8LKODEhb8Ox20gpKw_aem_f7WeYFWBiJXFIJXX
  • Krzysztof Jaskułowski, Piotr Majewski, Polityka pamięci „żołnierzy wyklętych” w Polsce. Nacjonalizm autorytarny, hegemonia i emocje, Warszawa: Instytut Wydawniczy Książka i Prasa, 2025, https://sklep.beczmiana.pl/pl/p/Polityka-pamieci-zolnierzy-wykletych-w-Polsce.-Nacjonalizm-autorytarny%2C-hegemonia-i-emocje/9102
  • Film: Powrót Odyseusza, reż. Uberto Pasolini, https://www.filmweb.pl/film/Powr%C3%B3t+Odyseusza-2024-10012851
  • Götz Ally, Europa przeciwko Żydom 1880–1945, Wydawnictwo Filtry, Warszawa, 2021 (https://wydawnictwofiltry.pl/produkt/europa-przeciwko-zydom-1880-1945/)
  • Film: Dekameron /The Decameron, serial amerykański, reż Kathleen Jordan, 2024 https://www.filmweb.pl/serial/Dekameron-2024-10017947
  • Film: Kaos, serial USA/Wlk. Bryt., reż Charlie Covell, https://www.filmweb.pl/serial/Kaos-2024-810065

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »