Historia z muchą w tle

Zacznij słuchać

Gwiazdą tego odcinka była mucha. I to z małej litery. W ramach ciekawostek jeden z nas opowiadał o różnych formach narracji łączących w późnym średniowieczu społeczność szlachecką Rzeczpospolitej. Drugi z nas relacjonował postępy prac nad pewną wystawą, która niedługo otworzy się w Niemczech.

W sekcji poświęconej lekturom pierwszy z nas przedstawił dwie książki poświęcone niezwykłym kobietom średniowiecza. Niezwykłym nie zawsze z powodu wykonywanych prac, lecz ich miejsca w naszej wyobraźni. Drugi z nas przedstawił prace poświęcone obecności kultury żydowskiej w Polsce, czasu w postrzeganiu historii i refleksji pewnego mediewisty nad miejsce historii we współczesności.

W części głównej jeden z nas podpuścił drugiego, by ten długo opowiadał o swoich badań. W tle brzęczała intelektualnie rozbudzona mucha.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 7:15
  • Lektury – 24:55
  • Temat przewodni – 50:38

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Beata Możejko, Księżniczki i inne. O sześciu średniowiecznych władczyniach, szlachciance i pisarce, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, 2024. https://wydawnictwo.ug.edu.pl/produkt/ksiezniczki-i-inne/
  • Beata Możejko, Kobieta w średniowiecznym Gdańsku – czy zawsze w cieniu mężczyzn?, Białystok 2024 (PTH, Spotkania z Mistrzami XVII)
  • Agnieszka Dobkiewicz, Pożydowskie. Niewygodna pamięć, Kraków 2024, https://www.znak.com.pl/ksiazka/pozydowskie-niewygodna-pamiec-agnieszka-dobkiewicz-265635
  • Dan Diner, Czasy pamięci. Historie żydowskie i inne, Gdańsk 2024, https://terytoria.com.pl/2017-czasy-pamieci.html
  • Jan M. Piskorski, Bitwy o przeszłość. Nauka, polityka, media, edukacja, Kraków 2024, https://www.universitas.com.pl/produkt/4389/Bitwy-o-przeszlosc-Nauka-polityka-media-edukacja

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »