Jak historia lokalna przekracza granice narodowe?

Zacznij słuchać

Znienacka rozpoczęliśmy od różnicy między buźką i mordką. Z relacji życia w Anglii poruszyliśmy kwestię delikatności podczas strajków. Drugi z nas opowiedział o swojej ostatniej wizycie w Krzyżowej. W sekcji ciekawostek pierwszy z nas opowiadał o fałszerstwach w starożytności, które miały zapewnić pomyślność różnym instytucjom religijnym. Drugi z nas opowiadał o pewnym muralu w Strzelinie i komentarzach dotyczących relacji polsko-ukraińskich.

W części poświęconej naszym lekturom pierwszy z nas przedstawił tom dotyczący fałszerstw dokumentów w Europie około 1000 r. wskazując na skomplikowany charakter tych narzędzi oraz na szacunek, jakim przeszłość darzono w średniowieczu. Drugi z nas przedstawił kilka publikacji prof. Eduarda Mühlego dotyczącego historii Słowian i Wrocławia. Opowiedział także o bardzo ciekawej książce byłego ambasadora RFN w Polsce, Rolfa Nikela, który omawia zmiany we współczesnych relacjach niemiecko-polskich ze swojej, dyplomatycznej perspektywy. Zaanonsował też tom dotyczący zbrodni hitlerowskich w Polsce.

Zasadniczy temat naszego odcinka wyniknął z obserwacji pewnej dyskusji toczącej się na jednym z lokalnych forów internetowych. Dotyczyła ona celowości zajmowania się w perspektywie lokalnej przeszłością „niemiecką” tzw. Ziem Zachodnich i Północnych, rozciągającą się od późnego średniowiecza do 1945 r. Temat, który poruszamy dość często, zawsze akcentując nasze pełne wsparcie dla inicjatyw przybliżających lokalną przeszłość jej mieszkańcom. Wskazujemy, że przeszłość nie ma charakteru narodowego. Może dotyczyć aspektów funkcjonowania państw lub narodów, ale przeszłość ma jeden przedmiot badań – człowieka. Stąd opowiadając o historii, opowiadamy o człowieku niezależnie od jego możliwej przynależności kulturowej i narodowej. I uważamy, że współczesnym mieszkańcom Śląska, Pomorza czy Mazur należą się racjonalne opowieści pozwalające im zrozumieć świat, w którym żyją. Zawsze takie inicjatywy będziemy wspierać.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 6:34
  • Lektury – 20:31
  • Temat przewodni – 51:25

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Mural: Solidarni z Ukrainą, https://www.sievert.pl/aktualnosci/solidarni-z-ukraina (ostatni dostęp: 26.09.2023)
  • Roach Levi, Forgery and Memory at the End of the First Millennium, Princeton: Princeton University Press, 2021 https://press.princeton.edu/books/hardcover/9780691181660/forgery-and-memory-at-the-end-of-the-first-millennium ((ostatni dostęp: 26.09.2023))
  • Nikel Rolf, Wrogowie, obcy, przyjaciele – Polska i Niemcy, Warszawa 2023, https://www.empik.com/wrogowie-obcy-przyjaciele-rolf-nikel,p1410138035,ebooki-i-mp3-p (ostatni dostęp: 26.09.2023)
  • Den Slawen auf der Spur. Festschrift für Eduard Mühle zum 65. Geburtstag, Marburg 2023, https://www.herder-institut.de/event/neuerscheinung-in-unserem-verlag-den-slawen-auf-der-spur/ (ostatni dostęp: 26.09.2023)
  • Mühle Eduard, Słowianie. Rzeczywistość i fikcja wspólnoty VI-XV wiek_, tłum. Joanna Janicka, Warszawa: PWN, 2020.
  • Tenże, Historia Wrocławia, Warszawa: PWN 2016
  • Tenże, Für Volk und Deutschen Osten. Der Historiker Hermann Aubin und die deutsche Ostforschung, Düsseldorf 2005.

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »