Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Otwarta dyplomacja” jest dostępny online. Spotkanie rozpoczęliśmy od wnikliwej analizy podróży jednego z nas. Zastanawialiśmy się zwłaszcza nad korzyściami z porannego wstawania w trakcie zagranicznych wojaży.

W części poświęconej nowym starożytnościom jeden z nas opowiadał o specyficznych pomnikach indywidualnej pamięci, które ustawiane w miejscach publicznych stawały się elementem nauczania cnót lub przypominania o powszechnych prawach, którym podlega człowiek. Drugi z nas opowiadał o skomplikowanych drogach podniebnych trunków i wartości dodanej wafelków kojarzonych bezwzględnie z kulturą narodową.

W ramach opowieści o książkach jeden z nas przedstawiał niepozorną a ważną i odważną publikację poświęconą klasycznemu modelowi organizacji administracji wczesnopiastowskiej. Podkreślał nowatorstwo przyjętych rozwiązań, które nie miały jednak charakteru pobieżnego krytykanctwa. Drugi z nas opowiadał o specyficznej monografii korygującej biografię klasyka myśli socjologicznej blisko związanego z historią.

W zasadniczej części odcinka zastanawialiśmy się nad rolą dyplomacji w dziejach i współczesności wspólnot ludzkich. Wskazywaliśmy na niebezpieczeństwo nie dość wyraźnego rozdzielania ról naukowca i dyplomaty – amatora lub propagandzisty. Bardzo mocno akcentowaliśmy znaczenie organizacji i realizacji działań dyplomatycznych.

Profesjonalny charakter dyplomacji to znak docenienia relacji z otoczeniem, sygnał gotowości do rozmowy, otwartości i zrozumienia sieciowej natury świata ludzkiego. Zaniedbywanie dyplomacji, czy też wręcz wykorzystywanie dyplomacji do wzmagania konfliktu, było i jest smutną oznaką zamykania się społeczeństw i ich elit, izolowania od uniwersum ludzkiej cywilizacji i kultury.

Dyplomacja może przybierać różne formy, ale najważniejsze, by łączyła ludzi, nie zaś stymulowała konflikty.

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 5:10
  • Lektury – 22:19
  • Temat przewodni – 41:57

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Joseph Garncarz, Korrektur eines Selbstbildes. Norbert Elias uns ein akademischer Lebenslauf, Magdeburg 2021, https://www.halem-verlag.de/produkt/korrektur-eines-selbstbildes/ (ostatni dostęp: 26.10.2022)
  • Krzysztof Fokt, Organizacja grodowa w drugiej monarchii piastowskiej. Studium krytyczne, Kraków: Societas Vistulana, 2022. https://vistulana.pl/produkt/organizacja-grodowa-w-drugiej-monarchii-piastowskiej-studium-krytyczne/ (ostatni dostęp: 26.10.2022)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »