Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Pasja do historii” jest już dostępny online. Rozpoczęliśmy od usprawiedliwień i tłumaczeń za spóźnienie w edycji odcinka. A ponieważ mamy już w tym wprawę, w końcu zbliżamy się do 120tki, szybko przeszliśmy do rzeczy.

Omawiając nasze nowinki jeden z nas rozwodził się nad urodą i zagadkami miasta, które przewijało się także w poprzednich odcinkach. Ale teraz pojawiło się od zgoła innej, kultowej strony. Drugi z nas dotknął bliskiego nam tematu, to jest zbiorów książek. Ale uczynił to na marginesie rozważań nad biblioteką Kaspra Schwenkfelda i domysłów dotyczących zawartości tej części jego biblioteki, która jest nieobecna w źródłach. Badania nad nieobecnymi książkami wydają nam się nawet ciekawsze, niż te nad książkami obecnymi!

W części poświęconej lekturom, a może nawet bardziej komunikatom kultury, jeden z nas zatrzymał się nad nową ekranizacją książki Ericha M. Remarquea ‘Na zachodzie bez zmian’. Dyskutowaliśmy nad jego wymową w czasach trwającej wojny na Ukrainie. Jak odczytać dziś, w obliczu wojny obronnej toczącej się na wschód od naszych granic, przesłanie pacyfistycznej książki Remarquea? Wojna przecież jest złem, ale czasami udział w niej jest nieunikniony.

Drugi z nas przedstawiał bardziej tradycyjne lektury. Jedną z nich był zbiór Jerzego Haszczyńskiego reportaży dotyczących życia współczesnych Niemiec, życia nie tylko ludzkiego, a może z życiem ludzkim się krzyżującego. Także życia ludzi spoza Niemiec, żyjących wśród Niemców, na przestrzeni wielu lat. Następnie przybliżył nam artykuł Magdy Nogaj dotyczący mieszkańców Wrocławia/Breslau poznawanych przez pryzmat… połamanych nagrobków. Melancholia towarzyszyła nam więc zgodnie z przesłaniem nieodległych świąt.

W części głównej podjęliśmy temat pasji w aktywności badawczej historyka. Czy jest możliwe zajmowanie się historią, a zwłaszcza przekazywanie wyniku własnych badań, bez pasji? Idealistycznie mocno opowiadaliśmy się za pasją, z pasją broniliśmy naszego prawa do pasji, która czyni nawet najbardziej – wydawałoby – banalny temat punktem wyjścia do nowego spojrzenia na przeszłość. Nie udajemy, że wszystkie nasze badania płynęły z potrzeby serca – jednak czasami musimy też zarobić nieco pieniędzy. Ale koniec końców i w takich przypadkach pasja do badania jest niezbędna. Bo w innym przypadku cóż nam pozostanie po czasie, którego nikt nam nie zwróci?

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 1:35
  • Lektury – 19:24
  • Temat przewodni – 35:58

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Film ‘Na Zachodzie bez zmian’, reż. Edward Berger, USA/Niemcy 2022, https://www.filmweb.pl/film/Na+Zachodzie+bez+zmian-2022-430867 (ostatni dostęp: 2.11.2022)
  • Jerzy Haszczyński, Rzeźnia numer jeden i inne reportaże z Niemiec, Wołowiec 2022, https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/rzeznia-numer-jeden-i-inne-reportaze-z-niemiec (ostatni dostęp: 2.11.2022)
  • Magda Nogaj, Kazał się pochować w alpinistycznym rynsztunku. Historie mieszkańców Breslau odczytane z roztrzaskanych nagrobków, „Gazeta Wyborcza”, https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,29061806,nagrobki.html#S.MT-K.C-B.2-L.1.duzy:undefined,sortBy:Time-Desc (ostatni dostęp: 2.11.2022)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »