Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Walka o szerszy kontekst” jest już dostępny online. Przywitaliśmy dzisiaj naszych Słuchaczy opowieścią o deszczu i ceramice. W ramach nowinek – starowinek omawialiśmy różne aspekty komunikowania w średniowieczu i w XX-wiecznych pociągach. Prezentowaliśmy też książki dość… niecodzienne. Jeden z nas przedstawiał, ale się nie cieszył. Drugi z kolei pięknie opowiadał o nietuzinkowych wspomnieniach i historii pewnego przymorskiego ludu. Naszym głównym tematem uczyniliśmy rozważania dotyczące rekonstrukcji historycznych. Dopominamy się o pogłębienie przez samych rekonstruktorów, a zwłaszcza organizatorów rekonstrukcji informacji o kontekście przedstawianych wydarzeń.
Przywitaliśmy dzisiaj naszych Słuchaczy opowieścią o deszczu i ceramice. A to wszystko oczywiście w kontekście naszego ukochanego Dolnego Śląska, jego starych i nowych tradycji. Oraz lekko melancholijnych nastrojów wywołanych opadami.
W ramach nowinek – starowinek jeden z nas przedstawił sposób, w jaki na średniowiecznym Śląsku publicznie informowano zainteresowanych o istotnych, a dotykających ich zmianach politycznych. Brak Internetu miewał też dobre strony, bo jednak częściej można było usłyszeć bezpośrednio od zarządzających, co się naprawdę wydarzyło w życiu politycznym. Drugi z nas, także nawiązując do komunikacji, opowiadał o… radiu w pociągu. Wypożyczanym za drobną opłatą podróżnym. I to w Polsce! Miłośnicy skocznej muzyki w wagonach InterCity PKP na pewno chętnie o tym posłuchają.
Prezentowaliśmy też książki dość… niecodzienne. Jeden z nas przedstawił, ale nie zachęcał. W każdym razie – nie do polskiego tłumaczenia. Drugi z kolei pięknie opowiadał o nietuzinkowych wspomnieniach pewnego znanego fotografa i o pięknie przystrojonych ciężarówkach. Kolejną książką była historia pewnej wspólnoty etnicznej – narodu (?) napisana z myślą o czytelniku – amatorze i dla spopularyzowania jej dziejów dwujęzycznie. Zatem można się uczyć języka / gwary ucząc się jednocześnie o historii jego / jej użytkowników.
Naszym głównym tematem uczyniliśmy rozważania dotyczące rekonstrukcji historycznych. Zjawisko o głębokich, historycznych korzeniach – czym jest dzisiaj? Czy nie wspiera merkantylizacji pamięci? Czy nie jest przejawem ludycznej infantylizacji wydarzeń historycznych? A może wręcz przeciwnie, pomaga nie tylko zainteresować materialnym wymiarem historii, ale też zachęca do zrozumienia przeszłości?
Niewątpliwie jest to dziś zjawisko bardzo popularne, sprzyjające zainteresowaniu korzeniami współczesności. Rodzi jednak nasz niepokój pewna powierzchowność, trywializacja przeżyć ludzi, którzy byli częścią przeszłości. Dlatego dopominamy się o kontekst, o pogłębienie przez samych rekonstruktorów, a zwłaszcza organizatorów rekonstrukcji informacji o kontekście przedstawianych wydarzeń. By cierpienie ludzi, ich emocje i ich przeżycia nie stały się materią komercyjnej rozrywki lub bezrefleksyjnych zabaw (tu jako przykład odwołujemy się do zjawisk udokumentowanych w projekcie YOLOCAUST). Ale też i byśmy dziś poza rozrywką z przeżywania przeszłości wynosili głębsze poznanie nas samych.
Ramówka:
- Rozgrzewka:))
- Nowinki / starowinki – 5:34
- Lektury – 19:06
- Temat przewodni – 46:27
Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:
- Albert Einstein, Mein Weltbild. Wie ich die Welt sehe, Zürich: Europa Verlag AG 2005; idem, The World As I See It Einstein Albert, Citadel 2001, Book Tree 2007,
- Wojciech Plewiński, Migawki. Wspomnienia fotografa, Kraków 2016.
- Idem, (strona internetowa), https://wojciechplewinski.com/pl (ostatni dostęp: 22.08.2022)
- Rozmowa z Wojciechem Plewińskim, https://wojciechplewinski.com/pl/interview (ostatni dostęp: 22.08.2022)
- Józef Borzyszkowski, Historia Kaszubów, Gdańsk 2014.
- Krzysztof Ruchniewicz, Moralne zwycięstwa, https://krzysztofruchniewicz.eu/moralne-zwyciestwa/ (ostatni dostęp: 22.08.2022)
- Marcin Watemborski, Yolocaust to selfie na szczątkach ofiar holocaustu. Mocna seria zdjęć obnażająca brak szacunku dla ludzkiej tragedii, „fotoblogia.pl”, 20.01.2017, https://fotoblogia.pl/yolocaust-co-jest-wazniejsze-selfie-czy-szacunek-dla-ludzkiej-tragedii,6793572768241793a (22.08.2022)
- Gunter Joel, 'Yolocaust’: How should you behave at a Holocaust memorial?, „bbc.com”, 20.01.2017, https://www.bbc.com/news/world-europe-38675835 (ostatni dostęp: 22.08.2022)