Czy potrzebna jest komisja historyczna?

Zacznij słuchać

Po dłuższej nieobecności spowodowanej chorobą jednego z nas – powracamy. W pierwszej części spotkania jeden z nas wspominał z nostalgią domy i osiedla pracy twórczej. Drugi przybliżył nieznane bliżej miejsca pamięci i stronę, na której są one opisane.

W części poświęconej naszym lekturom pierwszy z nas przedstawił najnowszą biografię Izaaka Babla w kontekście funkcjonowania intelektualistów w reżimach totalitarnych. Wspomniał także o nowym serialu przedstawiającym historyczny Lwów oraz powojenny Wrocław.

Drugi z nas omówił publikacje dotyczące powstania ludowego w NRD oraz obozów koncentracyjnych w nazistowskiej Rzeszy przed wybuchem II wojny światowej. Nawiązując do naszych lektur wizualnych wspomniał o filmie poświęconym sytuacji Kaszubów w czasie II wojny światowej. Odniósł się także do nowych odcinków nauczycielsko-historycznego podcastu.

W części głównej, nieco swobodniejszej niż zazwyczaj, rozmawialiśmy o przyszłości… historii w Polsce. Ciekawi jesteśmy, jak nowy rząd podejdzie do obecności historii w przestrzeni publicznej i jakości badań historycznych mocno zainfekowanych względami partyjnych polityk w ciągu ostatnich ośmiu lat.

Zastanawialiśmy się, czy potrzebne jest powołanie forum, na którym mogłaby się toczyć dyskusja o mechanizmach blokujących wpływ partii na treść badań historycznych. Ostatecznie jednak nasza konkluzja jest banalna – z kodeksem etyki lub bez, tęsknimy za prostą odpowiedzialnością badaczy za rzetelne badania historyczne. Tylko tyle – i aż tyle.

Ramówka

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 06:02
 • Lektury – 18:11
 • Temat przewodni – 53:39

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • Aleksander Kaczorowski, Babel. Człowiek bez losu, Czarne: 2023. https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/babel
 • Film: Erynie, serial na podstawie prozy Marka Krajewskiego, Polska, 12 odcinków. https://www.filmweb.pl/serial/Erynie-2022-870946
 • Clio-Guide: Osteuropa: Belarus, Russland und Ukraine, https://guides.clio-online.de/guides/regionen/osteuropa-belarus-russland-und-ukraine/2023
 • Dresdner Gesprächskreis im Ständehaus: „Sehnsucht Freiheit – der 17. Juni 1953 im mitteleuropäischen Kontext” am 16. Juni 2023, https://www.landtag.sachsen.de/download/publikationen/SLT_BR_DIALOG_H14_PDF_UA.pdf?fbclid=IwAR1kv-IgSds-88wAhROgwzFG7DH8p9FGpNjRQvE_qltF9uLwq4MyGdg4q0U
 • Auftakt des Terrors – Frühe Konzentrationslager im Nationalsozialismus, https://www.gedenkstaettenforum.de/aktivitaeten/auftakt-des-terrors-fruehe-konzentrationslager-im-nationalsozialismus
 • Film: Jutro będzie padać, https://youtu.be/O7D3JkoBMuk?si=lTIP6pQ8zph-LMRD
 • Podcast: Podcasterix 69 i 70, https://szkolaedukacji.pl/podcasterix/

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »