Fryderyk wielki nie dla każdego

Zacznij słuchać

Tym razem rozpoczęliśmy od mającej pradawną tradycję wymiany darów. Skomentowaliśmy bieżące inicjatywy dotyczące naszego podcastu. Zapowiedzieliśmy nowe inicjatywy i nowe otwarcia – na przyszłe wyzwania.

W sekcji ciekawostek jeden z nas opowiadał o archeologicznych dylematach interpretacji bogatych pochówków kobiecych z okresu paleolitu. Drugi przedstawił działania związane z wytyczaniem wirtualnych ścieżek edukacyjnych, które pozwalają po osiągnięciu punktów w przestrzeni cieszyć się rozszerzoną informacją o okolicy. Podbudowani nowoczesnością przeszliśmy do komunikatów kultury odnoszących się do przeszłości.

Jeden z nas podzielił się swoimi obserwacjami dotyczącymi niejednoznacznej wartości filmu dokumentalnego o Angeli Merkel. Drugi z szerszym rozmachem przedstawiał liczne lektury.

Pierwszą z nich była świeżo wydana praca o Bauhausie, kinie i filmie. Wskazał na nową książkę Dietera Pohla o zbrodniach hitlerowskich, a także nowy Rocznik mniejszości niemieckiej w Polsce.

Dalej opowiedział o książkach wydawanych przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i dotyczących dziejów obozu Ravensbrück (Bernhard Strebel) oraz biografii ostatniego przez wybuchem II wojny światowej ambasadora Niemiec w Polsce, Hansa Adolfa von Moltke (Bernard Wiaderny). Zwracał uwagę na potencjalne korzyści z dostosowywania książek tłumaczonych dla polskiego czytelnika (specjalny wstęp lub posłowie).

Ostatnim elementem prezentowanym były… mapy. Ściśle mówiąc kartograficzne przedstawienia z oznaczeniami szlaków rowerowych po powiecie oławskim, na której wskazano elementy dziedzictwa kulturowego z okolicy.

Głównym tematem naszego spotkania były spory o lokalną pamięć historyczną. Ściślej mówiąc pamięć  skoncentrowaną na dziejach Śląska po 1740 r., w szczególności na – dla niektórych – złowrogiej postaci Fryderyka Wielkiego. Wiele uwagi poświęciliśmy przedstawieniu sposobu, w jaki w Lutyni bliżej nieokreśleni autorzy tablicy informacyjnej walczą z faktem utrzymywania pamięci o bitwie, która została pod tą wsią stoczona w czasie wojny siedmioletniej (1757 r.).

Zwróciliśmy też uwagę na inne przykłady antypruskiej narracji, propagowanej także przez szacowne instytucje kulturalne. Co ciekawe, w niektórych przypadkach autorzy wspierają prawa monarchii habsburskiej do Śląska zwalczając roszczenia Hohenzollernów.

Popełniając sporo błędów historycznych, ale kierując się – być może – nostalgią za zaborem austriackim wyniesioną jeszcze z przedwojennego Lwowa.

Na szczęście nie są to powszechnie obecne w przestrzeni publicznej opinie, ale ze smutkiem dostrzegamy, że także na poziomie lokalnym pamięć historyczną chcą kształtować bieżące interesy partii politycznych.

Ramówka

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 10:05
 • Lektury – 26:11
 • Temat przewodni – 55:35

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • Portal: Kamienice, https://bit.ly/41N8K0x (ostatni dostęp: 6.03.2023)
 • Film:Merkel, film dokumentalny, reż. Eva Weber, Wielka Brytania, 2022
 • Publikacje prof. Arkadiusza Stempina, https://bit.ly/3mwzcvr (ostatni dostęp: 6.03.2023)
 • Andrzej Gwóźdź (red.), Bauhausowcy i neoplastycy o filmie i kinie, Wrocław 2023, https://bit.ly/3Yv8mAN (ostatni dostęp: 6.03.2023)
 • Bernard Wiaderny, Hans Adolf von Moltke, Gdańsk 2022, https://bit.ly/3JjiXe7 (ostatni dostęp: 6.03.2023)
 • Wpis na blogu: Inny Moltke, https://bit.ly/3ZHT0dh (ostatni dostęp: 6.03.2023)
 • Bernard Strobel, KL Ravensbrück. Historia kompleksu obozów, Gdańsk 2018, https://bit.ly/3mtqGgH (ostatni dostęp: 6.03.2023)
 • Dieter Pohl, Nationalsozialistische Verbrechen 1939-1945, Stuttgart 2022, https://bit.ly/3ZFtbL2 (ostatni dostęp: 6.03.2023)
 • Wojtek Sienkiewicz, Jacek Bereżnicki, Powiat oławski. Przewodnik rowerowy, Wrocław 2018. https://bit.ly/3L0z7KD (ostatni dostęp: 6.03.2023)
 • Bitwa pod Lutynią (1757). Historia i tradycja, pod red. Rościsława Żerelika, Stanisława Rosika i Grzegorza Borowskiego, https://bit.ly/3Zo8u6p (ostatni dostęp: 6.03.2023)
 • Strona www: Bitwa pod Lutynią (1757). Historia i tradycja, https://bit.ly/3IQgpTf (ostani dostęp: 6.03.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »