Myśli uczesane. Refleksje nad makowcem i kawą

Zacznij słuchać

Odcinek 135 nie był odcinkiem typowym, bowiem – zgodnie z zapowiedzią daną wiele odcinków temu – nadaliśmy mu luźniejszy, przeglądowy charakter. Starając się go jednak jakoś uporządkować.

Rozpoczęliśmy, co powoli staje się tradycją, od filiżanki kawy i ciasta. Potem nasza rozmowa płynnie przeszła do ważnej dla nas nowości książkowej rozpoczynającej serię publikacji o splątanych dziejach Niemiec i Polski. Pomimo tego, że jeden z nas był Osiołkiem z powieści A. A. Milne ‘Kubuś Puchatek’, drugi z nas starał się zachęcić go do radośniejszego spojrzenia na świat. Miedzy innymi dlatego, że niedługo weźmiemy udział w zacnej debacie nad ‘Wstępem do metodologii historii’.

Jeden z nas zastanawiał się nad nowymi elementami naszego podcastu, drugi z nas podejrzliwie łypał na to okiem. W trakcie łypania drugi zachęcał do lajkowania podcastu, po czym miał wątpliwości co do sensu tego lajkowania. Z czego potem się wycofał.

Ostatecznie podjęliśmy temat diety, żeby szybko przejść do nowinek. Jeden z nas opowiadało kulisach początków przemysłu odzieżowego sięgających… wiele tysięcy lat wstecz. Drugi z nas podjął temat muzeum firmy Leica w kontekście programu do nagrywania podcastów. Z czego wyniknął problem sterowca i prezydenta Niemiec.

W sekcji poświęconej książkom jeden z nas rozpoczął od opowieści o serialu dotyczącym sytuacji kobiet w latach 60-tych XX w. w Anglii, by przejść do dziejów kobiet w czasach prehistorycznych. Drugi z nas rozpoczął od odcinka siostrzanego podcastu ‘Podcasterix’ poświęconego wykorzystywaniu filmów fabularnych w nauczaniu historii.

Następnie szerzej przedstawił problem obecności tematyki opozycji antyhitlerowskiej w nauczaniu szkolnym historii w Niemczech i Polsce przez pryzmat podręczników szkolnych, zwłaszcza ostatniego tomu wspólnego, niemiecko-polskiego podręcznika.

Jako ostatnią przedstawił publikację poświęconą przymusowym wysiedleniom ludności ukraińskiej z terenu Bieszczad w 1947 r. skupiając się na terminologii dotyczącej tej szczególnej zbrodni czasów PRL.

Zakończyliśmy ogólniejsza refleksją nad odpowiedzialnością zbiorową narodów i szczególną – urzędników partyjnych. Rzecz w dzisiejszych czasach istotna na wiele sposobów. 

Ramówka

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 17:38
 • Lektury – 30:41
 • Temat przewodni ?
 • Pełny tekst opisu zamieściliśmy na stronie internetowej naszego projektu:

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • Zapowiedź: „O ‘Wprowadzeniu do metodologii historii’ – krytycznie”. Dyskusja z udziałem Profesorów: Krzysztofa Ruchniewicza i Przemysława Wiszewskiego. Czwartek, 2 marca 2023 r., godz. 17:30-19:30 (ZOOM), https://mthh.edu.pl/o-wprowadzeniu-do-metodologii-historii-krytycznie-czwartek-2-marca-2023-r-godz-1730-1930-zoom-dyskusja-z-udzialem-profesorow-krzysztofa-ruchniewicza-i-przemy/aktualnosci/ (ostatni dostęp: 27.02.2023)
 • Film: Funny Woman, na podstawie powieści Nicka Hornby’ego, Wielka Brytania 2023, serial, https://www.filmweb.pl/serial/Funny+Woman-2023-10028559 (ostatni dostęp: 27.02.2023)
 • Thomas Cirotteau, Jennifer Kerner, Eric Pincas, Lady Sapiens. Prawdziwa prehistoria kobiet, tłum. Aleksandra Weksej, Znak, 2022; https://www.znak.com.pl/ksiazka/lady-sapiens-prawdziwa-prehistoria-kobiet-cirotteau-thomas-kerner-jennifer-pincas-eric-241731 (ostatni dostęp: 27.02.2023)
 • Podcast: Podcasterix: #41 Jak używać filmów fabularnych na lekcjach historii?, https://szkolaedukacji.pl/podcasterix/ (ostatni dostęp: 27.02.2023)
 • Karol Nawrocki: Niemieckie wyparcie, https://ipn.gov.pl/pl/historia-z-ipn/178878,Karol-Nawrocki-Niemieckie-wyparcie.html (ostatni dostęp: 27.02.2023)
 • Grzegorz Motyka, Akcja „Wisła” ’47. Komunistyczna czystka etniczna, Kraków: Wydawnictwo Literackie, 2023, https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/4246/akcja-wisla-47 (ostatni dostęp: 27.02.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »