Niebezpieczne mechanizmy i nowe umiejętności

Zacznij słuchać

Zaczęło się od szczypania, ale w kontekście wiersza. Który to wiersz własnoustnie i performatywnie zaprezentowaliśmy a capella. Odsłuch – tylko dla osób o mocnych nerwach. W międzyczasie wdaliśmy się w dyskusje o kawie, ciastkach i szkodach wyrządzanych przez pestki.

W sekcji nowinek – starowinek jeden z nas omawiał zmienne koleje odbioru pewnego historyczno-religijnego celebryty z XV w. Drugi przedstawił biografię naukowczyni, biolożki, prywatnie żony jednego z ważnych polityków niemieckich.

W sekcji bibliograficznej pierwszy z nas omówił ubiegłoroczne wydawnictwo dotyczące komunikacji społecznej w średniowieczu. Dorzucił do tego wspomnienie wizyty w Brnie i serię krótkich przewodników, z których jeden mocno wiązał ciekawy fragment historii tego miasta z dziejami Wrocławia.

Drugi wspomniał o lekturach źródłowych, a szerzej omówił  portal zawierający zdigitalizowane i przeszukiwalne gazety i czasopisma niemieckie z roczników od XIX w. do lat 40. XX w., przechowywane w wybranych bibliotekach niemieckich. W ramach lektur zaskakujących opowiedział o swoich przygodach z poszukiwaniem pism pewnego klasyka polskiej myśli narodowej i odkryciu pewnej wyspecjalizowanej biblioteki cyfrowej.

Przy okazji zakreśliliśmy perspektywy rozwoju tej strony w kierunkach dość nieoczekiwanych, bo fantazja nas poniosła. Jeden z nas omówił także podcast dotyczący najnowszych odkryć naukowych, wraz z implikacjami dla dydaktyki uniwersyteckiej. W tym momencie płynnie przeszliśmy do naszego głównego tematu, to jest skutków przemian technologicznych dla ludzkiego dylematu: w jakim zakresie i jak przedstawiać wstydliwe dla jednostek i ich rodzin aspekty historii?

Wskazywaliśmy na historyczne analogie, na wagę decyzji podejmowanych w tym zakresie przez samych historyków. Zastanawialiśmy się nad przyszłością świata, w którym to algorytmy będą udostępniać zarówno surowe informacje, jak i ich znarratywizowane kompilacje.

Przyznajemy, że boimy się deformacji obrazu przeszłości pod kątem zaprogramowanym przez twórców oprogramowania, apelujemy o współpracę informatyków i specjalistów z nauk humanistycznych. Najgorsze, co może nam się przytrafić, to oddanie naszej wyobraźni w ręce maszyn, wyeliminowanie ludzkiej opowieści syntetyczną narracją algorytmów. To będzie prawdziwie odhumanizowana historia świata.


Ramówka

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 4:47
 • Lektury – 17:49
 • Temat przewodni – 50:05

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • LA COMUNICACIÓN SOCIAL EN LA EUROPA MEDIEVAL, ed. by Martín López, Maria de la Encarnación, José Maria de Francisco Olmos, Dykinson 2022. https://tiny.pl/wnqw2 (ostatni dostęp: 13.02.2023)
 • Przewodniki architektoniczne po Brnie, w wersji angielskiej, do pobrania z sekcji ‘Architecture and statues’ na stronie https://tiny.pl/wnqwn(ostatni dostęp: 13.02.2023)
 • ZEITUNGSPORTAL NRW, https://zeitpunkt.nrw (ostatni dostęp: 13.02.2023)
 • Cyfrowa Biblioteka Myśli Narodowej, https://cbmn.pl (ostatni dostęp: 13.02.2023)
 • „Polska humanistyka w kryzysie. „Kiedy oferuję wynagrodzenie, muszę konkurować z uniwersytetem w Toronto czy Melbourne””, https://tiny.pl/wnqw4 (ostatni dostęp: 13.02.2023)
 • Podcast: „Miesiąc w nauce”. Przegląd wydarzeń naukowych Łukasza Lamży. Podcast „Tygodnika Powszechnego”, https://tiny.pl/wnqwl(ostatni dostęp: 13.02.2023)
 • Norbert Frątczak, ChatGPT odrabia lekcje, pisze magisterki, zwodzi nauczycieli. Wykończy szkołę?, „Polityka”, 12.02.2023, https://tiny.pl/wnqwj (ostatni dostęp: 13.02.2023)
 • Jan Grabowski, Shira Klein, Wikipedia’s Intentional Distortion of the History of the Holocaust, https://tiny.pl/wnqw1 (ostatni dostęp: 13.02.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »