Ostatnia książka hrabiego Gutenberga

Zacznij słuchać

Następny odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Ostatnia książka hrabiego Gutenberga” jest już dostępny online. Przerwa majówkowa pozwoliła nam naładować akumulatory. Pojawiły się nowe tematy, nowe przemyślenia. Będziemy do nich nawiązywać w następnych tygodniach.

Tym razem rozmawialiśmy o tradycyjnych źródłach informacji w badaniach historycznych. Trochę z nostalgią wspominaliśmy opasłe teczki w archiwach, grube tomiszcza, z których notatki robiło się cały dzień… Naszym celem było pisanie monografii. Nie przerażała myśl, że jej napisanie wiążę się z licznymi wyrzeczeniami. Nawet jeśli ostateczny kształt dzieła był ledwie widoczny, to sam fakt pokonywania drogi już się liczył.

Czy dzisiaj te tradycyjne formy mają jeszcze rację bytu? Czy w pogoni za kolejnymi punktami nie zatracamy specyfiki naszego fachu? A może powinniśmy już pogodzić z nieuchronnym i szukać innych możliwości pozyskiwania i dzielenia się informacjami / wiedzą historyczną?

Oczywiście, sporo było i o lekturach. Nowinki / starowinki również uwzględniliśmy. Zapraszamy do słuchania i komentowania.

Hołd Pruski Jana Matejki (kopia w pałacu w Kamieńcu Ząbkowskim, foto: Krzysztof Ruchniewicz)

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Jan Matejko, „Hołd pruski”, https://culture.pl/pl/dzielo/jan-matejko-hold-pruski (ostatni dostęp: 3.05.2022)
  • Krzysztof Ruchniewicz, Humboldtowie w Otmuchowie, „blogihistoria”, 3.05.2022, https://krzysztofruchniewicz.eu/humboldtowie-w-otmuchowie/ (ostatni dostęp: 4.05.2022)
  • Krzysztof Kowalkowski, Edmund Kowalkowski (1839-1880) – nauczyciel w Mirachowie i Goręczynie, w: Kartuskie Zeszyty Muzealne, pod. red. Barbary Kąkol, z. 6, Kartuzy 2021, s. 25-36
  • Barbara Kąkol, Wspomnienie Nowego Tuchomia, w: Kartuskie Zeszyty Muzealne, pod red. Barbary Kąkol, z. 6, Kartuzy 2021, s. 91-103.
  • Kartuskie Zeszyty Muzealne, pod. red. Barbary Kąkol, z. 6, Kartuzy 2021, (wcześniejsze zeszyty 1-5 dostępne są na zasadach open access na stronie internetowej Muzeum Kaszubskiego, https://www.muzeum-kaszubskie.pl/kartuskie-zeszyty-muzealne)
  • Podcast: Od a do Ż. Tak jakby podcast: #18 Cała ta dezinformacja, https://youtu.be/1GjXyvmpvA8 (ostatni dostęp: 4.05.2022)
  • Bożena Steinborn, Otmuchów. Paczków, wyd. 2, Wrocław 1982.
  • Poznaj najciekawsze polskie zabytki, https://zabytek.pl/pl (ostatni dostęp: 4.05.2022)
  • Jacek Banaszkiewicz, Na Akwizgran! Na Paryż! – i z powrotem w roku 978. Król Franków Lotar i cesarz Otton II w konflikcie kulturowo-militarnym, Kraków, Avalon, 2022, https://wydawnictwoavalon.pl/produkt/na-akwizgran-na-paryz-i-z-powrotem-w-roku-978-krol-frankow-lotar-i-cesarz-otton-ii-w-konflikcie-kulturowo-militarnym (ostatni dostęp: 4.05.2022)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »