Podróże nie tylko studyjne

Zacznij słuchać

Wakacje, wakacje… Wykorzystujemy je w różny sposób. Jedni nadrabiają zaległe sprawy, inni udają się w krótsze lub dłuże podróże. Można wskazać różne typy podróży. Wśród nich te studyjne, które często sobie organizujemy. Podróż taka nie jest zwykłym relaksem, lecz pogłębionym poznawaniem obcych miejsc, kultur. Często zachodzimy do muzeów, miejsc pamięci kulturowej, upychamy program dnia po same brzegi. A czy pozostanie w miejscu zamieszkania nie może być alternatywą, zwłaszcza dziś? Czyż nie można podróżować z pomocą lektur? Wakacje są nie tylko odpowiednim czasem, by sięgnąć po dobrą książkę (niezwiązaną z pracą), ale i prowadzić niespieszne rozmowy, a nawet po prostu troszkę ponudzić się.

Podróże poprzez wieki

Fenomen podróży to arcyludzkie doświadczenie. Co skłania człowieka do ich podjęcia? Motywy są bardzo zróżnicowane. We wcześniejszych epokach ludzie przemieszczali się m.in. z powodów religijnych (pielgrzymki) i handlowych (sprzedaż towarów na targach).

Podróżowano, by poznać i odkryć – choć „odkrywani” takowymi byli jedynie z perspektywy Europejczyków. Przybywało im wiedzy o obcych ludach, innych kulturach, którą wykorzystywali w rozmaity sposób. Umasowienie podróży nastąpiło wraz z rozwojem środków komunikacji.

Tradycyjne formy przemieszczania się, które przez tysiąclecia miały wyraźną granicę prędkości (ludzkich lub końskich. nóg), w XIX wieku zaczęły ustępować nowinkom – kolei, następnie automobilom, wreszcie w XX w. samolotom. Oczywiście, tylko część tych podróży związana była z celami i doznaniami, o które chodzi nam w dzisiejszej rozmowie.

Tak czy inaczej podróżowanie stało się masowe, a świat poddano wielostronnymi opisom i pomiarom. Odległości między krajami i kontynentami przestały odgrywać rolę, upowszechnienie internetu w ostatnich dekadach stworzyło wrażenie powstania wspólnej wioski. Przygotowanie podróży z jego pomocą, począwszy od planu po zabukowanie biletów, stało się łatwe.

Podróże studyjne

Jednym z ulubionych i najcenniejszych doświadczeń intelektualnych są podróże studyjne. Pozwalają one poznać obce państwa, kultury, obyczaje. W przeszłości były one realizowane przez nielicznych, dzisiaj weszły na stałe do repertuaru podróżników.

Na zapotrzebowanie intelektualne zareagowały szybko poszczególne państwa, rozwijając ofertę turystyki kulturalnej. Przyciągają one tłumy chętnych, którzy na miejscu chcą podziwiać dzieła malarskie, wytwory rzemiosła, wspaniałe księgi czy choćby kawiarnie, gdzie przesiadywali słynni literaci.

Nie tylko wielkie miasta wystąpiły z bogatą ofertą, także małe miejscowości mają sporo do zaoferowania. Wystarczy zboczyć z głównych traktów, powałęsać się po zdawałoby się peryferiach, by napotkać różne perełki.

Alternatywa do podróży

Inną formą spędzania czasu wolnego jest… pozostanie w domu i ponudzenie się. W różnego rodzaju opracowaniach na temat podróżowania zwraca się uwagę, że pogoń od jednej do drugiej podróży niewiele daje, „nieprzepracowana” w dłuższej perspektywie może nużyć, a wrażenia stają się powierzchowne w swej masowości.

Czasami warto się więc zatrzymać, popościć w tym szale doznawania i przeżywania, które oferuje nam współczesny styl życia. W miejscu zamieszkania można być także kreatywnym. W podsumowaniu ciekawego artykułu na temat podróżowania i nudzenia się Natalia Waloch napisała:

Oglądanie świata bez zmiany patrzenia na świat nas nie ubogaci. A patrzeć inaczej można wszędzie. Dlatego kiedy następnym razem pozazdrościsz koleżance wyprawy do Indii, pomyśl o Kancie, który całe życie spędził w prowincjonalnym Królewcu. Potem siądź przy kuchennym oknie i znajdź za oknem pięć rzeczy, których nigdy wcześniej nie zauważyłaś. Może któraś podpowie ci, co zrobić z tą gumką do ścierania.

Wymienione w czasie rozmowy publikacje i materiały:

Jiří Gruša, Czechy. Instrukcja obsługi, Kraków 2018.

Pytać mądrze. Studia z dziejów społecznych i kulturowych. Księga pamiątkowa dedykowana Profesorowi Andrzejowi Chwalbie, pod red. Anny Czocher i Barbary Klich – Kluczewskiej, Kraków 2020.

Monika Szewczyk-Wittek, Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek, Warszawa 2021.

Piotr Oleksy, Wyspy odzyskane. Wolin i nieznany archipelag, Warszawa 2021.

Podcast: Torba reportera (autorki: Katarzyna Błaszczyk i Hanna Bogoryja-Zakrzewska).

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »