Studencko-doktorancki Grand Tour

Zacznij słuchać

Był to odcinek wspomnieniowy. Dlatego rozpoczęliśmy od wspominania podróży różnych. Przede wszystkim podkreślając wybitny wkład naszych studentów i doktorantów w wyżywienie swoich profesorskich opiekunów. W dziale ciekawostek jeden z nas opowiadał o pochodzeniu pewnych benedyktynek, a drugi o maszynie gwarantującej wędrówkę ciała ludzkiego w górę i w dół – ale w nietypowy sposób.

W dziale lektur jeden z nas mówił o nietypowym opracowaniu wędrówki benedyktynek ze Lwowa do Krzeszowa, nowym wydaniu mającego swoje lata tłumaczenia bardzo starej kroniki oraz o podkaście z dalekich stron prezentującym pożytki z badań kopalnego DNA. Drugi z nas przedstawił kilka wystaw historycznych prezentowanych w Niemczech oraz dla niektórych z nich katalogi im poświęcone, a nawet zapis dyskusji towarzyszących jednej z wystaw.

W części zasadniczej podjęliśmy temat historycznych i współczesnych wędrówek po Europie w poszukiwaniu wiedzy i poznania świata. Pretekstem była nasza Studienreise, ale staraliśmy się dociekać, co popychało ludzi do szukania wiedzy poprzez odwiedzanie odległych stron. I czy dziś warto te wędrówki kontynuować?

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 11:24
  • Lektury – 18:04
  • Temat przewodni – 46:24

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Kronika i czyny książąt i władców polskich, tłum. Tadeusz Grudziński, Toruń, Wydawnictwo UMK, 2024 https://wydawnictwo.umk.pl/produkt/kronika-i-czyny-ksiazat-i-wladcow-polskich
  • Edyta Wójcik OSB, Wawrzyniec Michalik OCist, Rafal Bijak, Krzeszów Benedyktyński 75. rocznica przybycia Opactwa Mniszek Benedyktynek pw. Wszystkich Świętych ze Lwowa do Krzeszowa, Krzeszów 2021 https://sklep.opactwo.eu/produkt/przedpremierowo-krzeszow-benedyktynski-75-rocznica-przybycia-opactwa-mniszek-benedyktynek-pw-wszystkich-swietych-ze-lwowa-do-krzeszowa/
  • Science Magazine Podcast: Ritual morders in the neolithic https://open.spotify.com/episode/3NcwEJGkEehS36d9Lo0o2F
  • Topografia Terroru. Gestapo, SS…, https://www.topographie.de/topografia-terroru
  • Narada w Wannsee i Zagłada Żydów europejskich. Katalog wystawy stałej, Berlin 2023.
  • David Zolldan, Elke Gryglewski, Hans-Christian Jasch (Hrsg.), Design für Alle. Standard? Experiment? Notwendigkeit? Das Making of zur 3. Dauerausstellung in der Gedenk- und Bildungsstätte Haus der Wannsee-Konferenz, Berlin 2021, https://metropol-verlag.de/produkt/design-fuer-alle/

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »