Twardy orzech regionalizmów

Zacznij słuchać

Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Twardy orzech regionalizmów” jest już dostępny online. Zajmowaliśmy się, jak zwykle, różnymi sprawami.

Punktem wyjścia do naszej głównej rozmowy był esej Szczepana Twardocha o ustanowionym niedawno Narodowym Dniu Powstań Sląskich. Dyskutowaliśmy również o badaniu prowieniencji. Nie w tym klasycznym rozumieniu, lecz badań wykrywajacych obecność zagrabionych w czasie II wojny światowej księgozbiorów w bibliotekach niemieckich.

Zainteresowaliśmy się podejściem polityków do historii. Na przykładzie wystąpienia jednego z nich z okazji 1050 rocznicy pod Cedynia przybliżyliśmy ten problem i, mamy nadzieję, zdemaskowaliśmy popełnione w nim błędy. Zainspirowani zgłaszamy się ochotniczo do czytania wystąpień polityków przed ich wygłoszeniem. Oferujemy bezpłatne usługi na wysokim, jak nam się zdaje, poziomie! Tylko czy będą chętni? Na historii wszak zna się prawie każdy…

Innym tematem było archiwizowanie naszych podcastów. Pretekstem do tego była ciekawa rozmowa z jedną z niemieckich bibliotekarek, która jest też naszą słuchaczką… Nie zapomnieliśmy też o publikacjach, wystawach i podcastach.

Mamy nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. Zapraszamy do słuchania i komentowania…

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 12:42
  • Lektury – 38:19
  • Temat przewodni – 1.03:39

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Piotr Nestorowicz, Każdy został człowiekiem, Sękowa 2017, https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/kazdy-zostal-czlowiekiem (ostatni dostęp: 27.06.2022)
  • Leitfaden Provenienzforschung zur Identifizierung von Kulturgut, das während der nationalsozialistischen Herrschaft verfolgungsbedingt entzogen wurde, https://www.bibliotheksverband.de/provenienzforschung-und-provenienzerschliessung (ostatni dostęp: 27.06.2022)
  • Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek | katalog wystawy, https://sklep.zajezdnia.org/produkt/wrastanie-ziemie-zachodnie-i-polnocne-poczatek/ (ostatni dostęp: 27.06.2022)
  • Wystawa czasowa || „Wrastanie. Ziemie Zachodnie i Północne. Początek”, https://www.krzyzowa.org.pl/pl/krzyzowa-kreisau/wystawy/czasowe/3381-wystawa-czasowa-wrastanie-ziemie-zachodnie-i-polnocne-poczatek (ostatni dostęp: 27.06.2022)
  • Gelebtes Kulturerbe. Praktische denkmalpflegerische Aneignung eines gemeinsamen Kulturerbes in Schlesien im deutsch-polnischen Grenzraum, https://www.kulturforum.info/de/verlag-medien/8566-gelebtes-kulturerbe (broszura dostępna na zasadach openaccess, ostatni dostęp: 27.06.2022)
  • Szczepan Twardoch, Twardoch: Po co komu ten nieszczęsny Narodowy Dzień Powstań Śląskich?, „Wyborcza. Duży format”, 20.06.2022, https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,28588853,twardoch-po-co-komu-ten-nieszczesny-narodowy-dzien-powstan.html (ostatni dostęp: 27.06.2022)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »