Wojna i pamięć. Emocje wokół ingerencji w pomnikowy krajobraz

Zacznij słuchać

Następny odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Wojna i pamięć. Emocje wokół ingerencji w pomnikowy krajobraz” jest już dostępny online. Inspiracją był wywiad prof. Miłosławy Borzyszkowskiej-Szewczyk o pomnikach. Nie był to dla nas temat nowy, poruszyliśmy go kilka miesięcy temu. Wojna w Ukrainie wywołała go raz jeszcze, emocje z nim związane sięgnęły znów zenitu. Jakie korzyści możemy odnieść z burzenia niechcianych pomników? Czy usuwanie ich z przestrzeni publicznej ma sens? Czy nie otwieramy tym samym puszki Pandory? Jaka rolę pełnią w tym historycy? Dużo było o ciekawych lekturach, nie raz zaskakujących. Zapraszamy do słuchania i komentowania

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • JUVENES – THE MIDDLE AGES SEEN BY YOUNG RESEARCHERS, t. 2: Space(s), red. André Filipe Oliveira da Silva, André Madruga Coelho, José Simões et Silvana R. Vieira de Sousa, Evora 2022.
  • Mariusz Surosz, Ach, te Czeszki!, Warszawa 2022, https://ebookpoint.pl/ksiazki/ach-te-czeszki-mariusz-surosz,e_2cfw.htm (ostatni dostęp: 22.04.2022)
  • Heidi und Fritz Helle, Martin Kügler, Heilige auf Glas / Święci w szkle zaklęci, Görlitz 2010.
  • Bogdan Jasiński, Śląskie ludowe malarstwo na szkle, pod red. Klaudii Kluczniok, Opole 2014, https://www.google.com/search?client=safari&rls=en&q=Bogdan+Jasi%C5%84ski%2C+%C5%9Al%C4%85skie+ludowe+malarstwo+na+szkle&ie=UTF-8&oe=UTF-8 (ostatni dostęp: 22.04.2022).
  • Podcast: Podcasterix (trzy odcinki: Wiadomości czy umiejętności, Czy na historii uczyć o klimacie? Co z edukacją obywatelską na lekcjach historii)
  • Joanna Wiśniowska, Czy powinno się burzyć pomniki żołnierzy radzieckich? „Ale co nam to da?”, „Gazeta Wyborcza”, 15.04.2022, https://trojmiasto.wyborcza.pl/trojmiasto/7,35612,28321105,czy-powinno-sie-burzyc-pomniki-zolnierzy-radzieckich-ale-co.html (ostatni dostęp: 22.04.2022)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »