Spotkanie rozpoczęliśmy od relacji z podróży jednego z nas oraz dyskusji dotyczącej możliwości podróżowania i wyżywienia w podróży. Następnie w dziale nowinek jeden z nas opowiadał o pięknie – może nawet zbyt – odnowionym mieście i muzeum higieny, a drugi nawiązał do tych wątków wspominając o swojej podróży do Koziej Szyi oraz tłumacząc genezę prysznica.

W części poświęconej lekturom jeden z nas przedstawił dzienniki znanego socjologa. Drugi zaś omówił zbiór artykułów inicjatora studiów nad pamięcią narodową, publikację niebanalnie popularyzującą dzieje powojenne Dolnego Śląska, wreszcie album z wystawy poświęconej… Maczkowowi.

W zasadniczej części naszej rozmowy skupiliśmy się na problemie wykorzystywania wspomnień do popularyzowania wiedzy o przeszłości. Zwróciliśmy uwagę na coraz większa popularność w ostatnich latach biografii i wspomnień na półkach księgarskich. Zastanawialiśmy się nad zmianą oczekiwań czytelników wobec twórców opowieści o przeszłości.

Zwrot antropologiczny w historii, który obserwowano w 2 połowie XX w., wydaje się przybierać specyficzny kształt poszukiwania historii indywidualnych. Nie tylko dopasowanych do konkretnego czytelnika, ale też przedstawiających przeszłość poprzez losy konkretnych – niekoniecznie pierwszoplanowych – postaci z przeszłości.

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 7:06
  • Lektury – 24:09
  • Temat przewodni -51:16

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Stanisław Ossowski, Dzienniki, t. 1-3, opracowała Róża Sułek, Warszawa 2019-2022 https://scholar.com.pl/pl/glowna/8753-dzienniki-tom-iii-19491963.html (ostatni dostęp: 15.05.2023)
  • Pierre Nora, Między pamięcią a historią. Wybór tekstów, wstęp Krzysztof Pomian, wybór, wprowadzenie i przekład Jana Maria Kłoczowski, Gdańsk 2022, https://terytoria.com.pl/1954-miedzy-pamiecia-a-historia.html (ostatni dostęp: 15.05.2023)
  • Sławomir Szymański, Dolny Śląsk w 58 odsłonach 1945-2022, Wrocław 2022, https://sklep.okis.pl/produkt/dolny-slask-w-58-odslonach-1945-2022-slawomir-szymanski/ (ostatni dostęp: 15.05.2023)
  • Rüdiger Ritter unter Mitarbeit von Britta Albers, Haren-Maczkow 1945-1948. Dwa spojrzenia na miejscowość Haren w rejonie Emsland po II wojnie światowej, Haren 2023.
  • Krzysztof Ruchniewicz, Apel z Blois, https://krzysztofruchniewicz.eu/apel-z-blois/ (ostatni dostęp: 15.05.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »