Popularnie, ale zawsze ku prawdzie

Zacznij słuchać

Po krótkim wstępie dotyczącym skutków wiosny, przeszliśmy do wzmianki (krótkiej) o technicznym detalu przygotowywania podcastu. W sekcji ‘nowinek’ jeden z nas przypomniał specyficzne podejście Wojska Polskiego w ZSRR do radzieckich reguł funkcjonowania armii, a drugi przedstawił pewną historię szpiegowską, która doprowadziła do upadku rządu RFN.

W dziale lektur jeden z nas przedstawił katalog średniowiecznej wystawy poświęconej Kotlinie Jeleniogórskiej oraz reporterską książkę o losach żołnierzy z ‘armii Berlinga’. Drugi poświęcił sporo miejsca omówieniu wspaniałego leksykonu ‘polskich śladów’ w powojennych Niemczech. Wspomniał też o nowym odcinku siostrzanego podcastu i dylematach związanych z ‘pedagogiką wstydu’.

Zasadniczym tematem naszego odcinka było jednak pytanie, jak historyk powinien przedstawiać wyniki swoich badań w przestrzeni publicznej? Jaka jest różnica w opowiadaniu przeszłości tak, jak sobie tego życzy odbiorca – co miało miejsce w Europie przed XIX w., i tak, jak uczą nas klasycy historiografii klasycznej od XIX w. – co ma miejsce w większości krajów świata dziś? Wielokrotnie zwracaliśmy już uwagę na złe skutki, jakie społeczności przynosi wysłuchiwanie zafałszowanych wersji przeszłości.

Nawet, jeśli są one miłe dla ucha. Uleganie przez historyków podszeptom jakiejkolwiek grupy lobbującej za czymś innym, niż praca zgodna z etyką, metodologią rzemiosła i źródłami, może przynieść wstyd środowisku naukowemu, ale katastrofę dla oszukiwanej w ten sposób społeczności.

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Średniowiecze w cieniu Gór Olbrzymich, red. Stanisław Wilk, Tomasz Miszczyk, Jelenia Góra: Muzeum Karkonoskie, 2022, https://www.muzeumkarkonoskie.pl/ksiazka-sredniowiecze-w-cieniu-gor-olbrzymich-fotorelacja/ (ostatni dosten: 24.04.2023)
  • Piotr Korczyński, Piętnaście sekund. Żołnierze polscy na froncie wschodnim, Wydawnictwo Cyranka, 2023, https://wydawnictwocyranka.pl/pl/p/Pietnascie-sekund.-Zolnierze-polscy-na-froncie-wschodnim/80 (ostatni dosten: 24.04.2023)
  • Geschichte im Ersten: Der Kanzlerspion – Das Doppelleben des Günter Guillaume Doku (2014), https://youtu.be/u4Kvgrw6zI0 (ostatni dosten: 24.04.2023)
  • Polskie ślady w Niemczech. Kalejdoskop. Dieter Bingen, Andrzej Kaluza, Basil Kerski, Peter Oliver Loew (red.), Bonn 2022, https://shrtm.nu/bhP (ostatni dostęp: 24.04.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »