Muzea – przeszłość dla każdego

Zacznij słuchać

Zmąciły nam zmysły dzwony. Ale szybko wróciliśmy do siebie i do omawiania willi. Bez plusa, za to w kontekście relacji niemiecko-włoskich i pewnego Pippo Vigoni’ego nad jeziorem Como.

W ramach opowieści lekkiej treści jeden z nas przedstawił refleksje papieża Grzegorza Wielkiego. Jedną dotyczącą wykorzystania świątyń pogańskich oraz ofiar ze zwierząt na rzecz rozwoju kultu chrześcijańskiego, druga zaś na temat możliwości wstępu do świątyń chrześcijańskich kobiet w okresie menstruacji i połogu.

Drugi z nas opowiadał o skutkach bitwy pod Solferino (1859) – wcale nie oczywistych, bo dotyczących powstania ważnej organizacji międzynarodowej oraz intrygujących miejsc pamięci poświęconych zabitym w jej trakcie.

W sekcji poświęconej literaturze i komunikatom kultury pierwszy z nas mówił o prawie walijskim i jego elastyczności w czasie średniowiecza, oraz o dwóch, skrajnie różnych muzeach w Abertawe/Swansea. Drugi zaś odwołał się do wspomnień twórcy Międzynarodowego Czerwonego Krzyża, Jeana Henriego Dunanta oraz zwiedzania wieży, która został wzniesiona dla upamiętnienia bitwy pod Solferino oraz poświęconemu bitwie muzeum w samym mieście Solferino. Zwrócił uwagę na rozwiązania pozwalające rozszerzyć zakres wiedzy, którą znajduje widz w muzeum oraz pewną anachroniczność w przedstawianiu historii XIX-XX w. w muzeach włoskich.

Płynnie przechodząc do głównego tematu naszego odcinka dyskutowaliśmy na temat sposobu przedstawiania historii w muzeach. Zwracaliśmy uwagę na różne strategie docierania do odbiorcy, selekcję tematyki, próby wprowadzania nowych technologii. Ostatecznie zgodziliśmy się, że zasadniczym problemem staje się… brak zwiedzających, gdy większość społeczeństwa nie czuje korzyści z odwiedzania muzeów. Wyzwaniem staje się ich demokratyzacja, pełnienie funkcji centrum kulturowego dla wszystkich, którzy mogą być zainteresowani tematyką działalności tych jednostek.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 7:28
  • Lektury – 23:57
  • Temat przewodni – 45:37

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Sara Elin Roberts, The Growth of Law in Medieval Wales, c.1100–c.1500, Woodbridge: The Boydell Press, 2022.
  • National Waterfront Museum, Abertawe/Swansea – https://museum.wales/swansea/
  • Swansea Museum – http://www.swanseamuseum.co.uk/
  • Henri Dunant, O powstaniu Czerwonego Krzyża. Wspomnienie z Solferino, https://shrtm.nu/iAc
  • Torre di San Martino, https://www.solferinoesanmartino.it

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

1 komentarz
Translate »