Jak wyrwać historię partiom?

Zacznij słuchać

To w wielu aspektach odcinek premierowy. Po raz pierwszy nagrywamy nie tylko na odległość, ale w dodatku obaj będąc poza Polską. Po raz pierwszy rozdzielały nas wody nieludzką ręką uczynione. Po raz pierwszy jeden z nas użył mikrofonu wyjątkowo podłączonego bezpośrednio do komputera, bez żadnego wyrafinowania technicznego (cierpiał przy tym). Po raz pierwszy biły nam dzwony z wodnego zamku. Efekt jest… do posłuchania!

W sekcji ciekawostek pierwszy z nas opowiadał o okrągłych kościołach, które nawiązują do Świątyni Grobu Pańskiego, ale były wznoszone na wyspie. Drugi opowiedział o niezwykłym wirydarzu w jednym z włoskich sanktuariów maryjnych, który wypełnia śpiew ptaków. I nie jest to wypadek przy pracy Natury, lecz świadome zamierzenie człowieka. W dziale lektur pierwszy z nas przedstawił opracowanie tożsamości mieszkańców jednego z regionów Anglii sięgające do VII w., akcentując długie trwanie wpływu uformowania się wspólnot regionalnych 1400 lat temu. Ponadto przedstawił studia nad jedzeniem, a właściwie komunikowaniem jedzenia w kulturze skandynawskiej wczesnego średniowiecza. Niezwykle smakowity temat!

Drugi z nas odsłuchał pewną książkę, która towarzyszyła nam w dzieciństwie, a dziś została… przepisana na nowo. Czy potrzebnie? Następnie przedstawiał specjalny sposób upamiętnienia poległych w dwóch wojnach światowych oraz ofiar zbrodni III Rzeszy w jednym z prowincjonalnych miasteczek niemieckich. Działanie zaskakujące, rozwijające się w czasie, skomponowane jako manifest nieoczywisty, upamiętniający tragedię europejskich szaleństw.

Główny temat naszego spotkania wywołały polskie obchody dwóch rocznic – porozumień sierpniowych i wybuchu II wojny światowej. Zwróciliśmy uwagę na ich zdominowanie przez  partyjny dyskurs, dzielący i afirmujący bieżące potrzeby, lekceważący dochodzenie do prawdy jako punkt wyjścia w upamiętnianiu przeszłości.

Zwracaliśmy uwagę na lekceważenie zarówno ostatnich świadków historii, jak i historyków. Zastanawialiśmy się, skąd się bierze niechęć historyków do głośnego występowania w imię docenienia badań historycznych, nie zaś haseł partyjnych. I wskazywaliśmy, że dyskurs polityczny, który dystansuje się od historii jako nauki, opiera się na pogardzie dla prawdy, ale też na niewierze w prawdziwość i słuszność swojego własnego, partyjnego głosu.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 6:04
  • Lektury – 18:49
  • Temat przewodni – 45:13

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Joseph Grossi, Angles on a Kingdom. East Anglian Identities from Będę to Ælfric, Toronto/London: University of Toronto Press, 2021.
  • Food Culture in Medieval Scandinavia, red. Viktória Gyönki, Andrea Maraschi, Amsterdam: Amsterdam University Press, 2022 (The Early Medieval North Atlantic, 15).
  • Stanisław Pagaczewski: Porwanie Baltazara Gąbki, https://shrtm.nu/i6B (ostatni dostęp: 5.09.2023)
  • Zentrales Denkmal für die ‚Wasserburger Opfer’ des Nationalsozialismus am Heisererplatz, https://shrtm.nu/i6C (ostatni dostęp: 5.09.2023)
  • Philipp T. Haase, Joey Rauschenberger, Zwangsarbeit im Landkreis Wasserburg a. Inn 1939-1945, Eine Geschichte des nationalsozialistischen „Ausländereinsatzes” in Oberbayern, https://shrtm.nu/i6D (ostatni dostęp: 5.09.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »