Następny odcinek podcastu #2historyków1mikrofon pt. „Anioł historii” jest dostępny online. Punktem wyjścia naszych rozważań był obraz Paula Kleego „Angelus Novus”. Przypomnieliśmy znany esej Waltera Benjamina pt. „O pojęciu historii”, w którym przywołał on właśnie ten obraz i przedstawił jedną z pierwszych jego interpretacji. Jaka ma być historia? Jakie są jej główne wyznaczniki? Jakie są relacje między historią dworską a otwarta, krytyczną? Było też dużo o lekturach, m.in. o ciekawej publikacji studentów IH UWr o kobietach zwyczajnych i niezwyczajnych oraz językach europejskich. Już teraz zapraszamy do słuchania. Tym razem poprawiliśmy ustawienia mikrofonu. Zapraszamy do słuchania i komentowania.

Cytat z eseju W. Benjamina

Klee namalował obraz, zatytułowany „Angelus Novus”. Przedstawia anioła, który wygląda, jak gdyby chciał się oddalić od czegoś, w co się uporczywie wpatruje. Oczy szeroko rozwarte, usta otwarte, skrzydła rozpięte. Tak musi wyglądać anioł historii. Zwrócił oblicze ku przeszłości. Gdzie nam ukazuje się łańcuch zdarzeń, on widzi jedną wieczną katastrofę, która nieustannie piętrzy ruiny na ruinach i ciska mu pod stopy. Chciałby zatrzymać się, zbudzić umarłych i złączyć to, co rozbite. Ale od raju wieje wicher, który napiera na skrzydła i jest tak silny, że anioł nie może ich złożyć. Ten wicher pędzi go niepowstrzymanie w przyszłość, do której jest zwrócony plecami, podczas gdy przed nim rośnie stos ruin. Tym wichrem jest to, co nazywamy postępem.

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »