Energetyzująca przeszłość?

Zacznij słuchać

Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Energetyzująca przeszłość?” jest już dostępny online. Rozpoczęliśmy od zimna. W tramwaju. Ale potem już było gorąco. Bo dyskutowaliśmy o różnicy między pesymistą i optymistą w jesiennym czasie.

Potem przeszliśmy do starszych nowinek. Jeden z nas opowiadał o pewnym konflikcie między duchownym i świeckim władcą. Który to duchowny nie mógł sobie poradzić ze swoimi podwładnymi. I nawet apele arcybiskupa nie pomagały. O dokumentach, które zrzucano z ołtarza też było opowiadane i o księciu, dla którego msze odprawiano pomimo klątwy. A wszystko dlatego, że średniowiecze – to nasze, śląskie – było bardzo zróżnicowane i zupełnie nie przypomina współczesnych o nim wyobrażeń.

Drugi z nas opowiadał o sprawach zdecydowanie bardziej aktualnych, w dodatku naprawdę poważnych. Na przykładzie jednej wypowiedzi pewnego historyka wskazywał, jaka odpowiedzialność ciąży na tych, którzy traktują anegdoty jako źródło historyczne. A anegdota była nie byłe jaka, bo dotyczyła propozycji uczestnictwa Polski po 1989 r. w rozbiorze ziem naszych sąsiadów. To, że anegdota kompletnie pozbawiona logiki i podstaw źródłowych nie ma znaczenia. Raz z powagą wypowiedziana, może mieć tragiczne skutki dla dyskursu publicznego. Ale i dla wiarygodności cechu historyków. Sprawa więc jest – i to zupełnie serio mówiąc – poważna.

Następnie przeszliśmy do lektur. Jeden z nas opowiadał o najnowszej biografii wielkiego filozofa i socjologa, na którym ciąży stałe odmawianie mu przynależności do wspólnot, z którymi on z kolei czuł się związany. Zygmunt Bauman, bo o nim mowa, w najnowszej odsłonie pióra Artura Domasławskiego. Przejmująca, daleka od niechęci, ale niewybielająca bohatera opowieść o jego czasach. O wyborach, które podejmował, o ludziach którzy byli wraz z nim w nurcie dziejów. Drugi z nas opowiadał o pewnej firmie i jej założycielach i właścicielach. O rozmachu, z jakim w Wetzlar budowano imperium aparatu małoobrazkowego i doskonałej optyki. O trosce, jaką obdarzano pracowników i produkty, które tam powstawały. To także była opowieść o czasach, które choć minęły, to wciąż w Wetzlar się dzieją.

Następnie płynnie przeszliśmy do naszego głównego tematu, czyli wpływu szukania nowych źródeł energii na kulturę i cywilizację człowieka. Temat w zasadzie zasygnalizowaliśmy – ale nie z zimna – konkludując, że wierzymy w naukę. I w ludzką pomysłowość. I oszczędności są ważne, bo warto się troszczyć o nasz świat, ale nie zmieni to zapotrzebowania na energię. Której źródłem mogą być tylko nowe odkrycia i technologie. Tyle przynajmniej mówi historia.

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 2:21
  • Lektury – 25:07
  • Temat przewodni – 55:33

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Artur Domosławski, Wygnaniec. 21 scen z życia Zygmunta Baumana, Wielka Litera 2022, ss. 936, https://wielkalitera.pl/sklep/biografie/wygnaniec-21-scen-z-zycia-zygmunta-baumana-ksiazka/ (ostatni dostęp: 26.09.2022)
  • Akt symboliczny. Świadczenia z Niemiec dla ofiar zbrodni nazistowskich w Polsce. Formuła „pragmatyczna” w świetle porozumień z lat 1991 i 2000. Wybór dokumentów, wstęp, wybór i opracowanie Jan Barcz i Krzysztof Ruchniewicz, Wrocław 2022, https://www.repozytorium.uni.wroc.pl/dlibra/publication/145080?fbclid=IwAR0Z16geJRVjYJvLfCA6vx6YUnykI8md8NA3lWAsNob8rCEC4c4BKmsglnU#info (ostatnie dostęp: 26.09.2022)
  • Alexander Decker, Leitz und die Leica. Höhen und Tiefen einer Weltfirma 1945-2017, Neuss 2018.

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »