Historyk, człowiek i dzieło

Zacznij słuchać

Zaczęliśmy od uroczystego odśpiewania pieśni ku czci czcigodnego Jubilata. Oraz przedstawiliśmy szeroki wachlarz możliwości kulturalno-historycznych pielgrzymek w gminie Jelcz-Laskowice. Przy okazji dotknęliśmy kwestii kultury w dyskusji – temat chyba stracony na lata, ale warto go na przekór podnosić.

W ramach nowinek starowinek jeden z nas rozwodził się nad skutkami rozwoju kolei dla rozwijania czytelnictwa w XIX w. i formowania kontynentalnego modelu kultury. Dowodził też wyższego poziomu czytelnictwa  infrastruktury księgarskiej w 2 połowie XIX w. w porównaniu z czasami nam współczesnymi.

Drugi z kolei opowiadał o swoich budujących doświadczeniach związanych z I Dniem Muzeów w Jelczu Laskowicach. Duża ilość chętnych do zwiedzania zabytków miasta i miejsc poświęconych upamiętnieniu jego przeszłości dodała koledze optymizmu widocznego jeszcze przez kolejne dwa dni.

W części poświęconej publikacjom jeden z nas przedstawił gruba książkę o wykształcaniu się kultury Europejczyków w XIX w. Drugi z nas zebrał szeroki zestaw publikacji. Wśród nich na szczególną uwagę zasługiwała bibliofilska biografia twórcy marki Leica, ale nie mniej ciekawe było opracowanie biograficzne i wspomnienia jednego z bohaterów poprzedniego odcinka – kapitana statków powietrznych i więźnia obozu pracy Fünfteichen. Obok nich przedstawił także album towarzyszący wystawie Golgota Wschodu eksponowanej w klasztorze Redemptorystów we Wrocławiu. Ostatnią omawianą pozycją była historia ‘niemożliwego uniwersytetu’ – Viadriny we Frankfurcie nad Odrą. Udało nam się też ukuć nowe słowo na określenie jednego z nas – polilibror. Co ono oznacza – zachęcamy do odsłuchania stosownego fragmentu.

W części głównej omawiamy ważne dla nas zagadnienie – jak odnieść się do twórczości historyków, których uwikłanie w działania dziś oceniane jako nie do końca etyczne wychodzi po latach na światło dzienne?

Dalecy jesteśmy od moralizowania, nie szukamy też usprawiedliwień. Życie każdego z nas należy do niego samego. Nam bardziej zależy na właściwym odczytaniu znaczenia dzieł powstałych w takich okolicznościach.

Stawiamy też pytanie o przyczyny pojawienia się właśnie dziś kodeksu etyki historyka. Ale patrzymy też optymistycznie na los dzieł – które żyją życiem po życiu swoich autorów.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 6:52
  • Lektury – 29:12
  • Temat przewodni – 51:38

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Orlando Figes, Europejczycy. Początki kosmopolitycznej kultury, Wielka Litera, 2021
  • Zygmunt Kozak, Zbigniew Moszumański, Jacek Szczepański: Podpułkownik Franciszek Hynek (1897–1958). Pruszków: Oficyna Wydawnicza „Ajaks”, 2008.
  • Krzysztof Ruchniewicz, Mistrz baloniarstwa w AL Fünfteichen, https://krzysztofruchniewicz.eu/mistrz-baloniarstwa-w-al-funfteichen/ (ostatni dostęp: 30.01.2023)
  • Ulf Richter, Oskar Barnack. Von der Idee zur Leica, Stuttgart 2009.
  • Golgota Wschodu. Katalog wystawy, https://sklep.zajezdnia.org/produkt/golgota-wschodu-katalog-wystawy/ (2023-01-30)
  • Stephan Felsberg, Tim Köhler, Uwe Rada: Eine unmögliche Universität. 30 Prüfungen, die die Europa-Universität Viadrina bestehen musste, Berlin 2022, https://www.vergangenheitsverlag.de/shop/Eine-unmoegliche-Universitaet-30-Gruende–warum-es-die-Europa-Universitaet-Viadrina-nicht-geben-duerfte_Ein-Buch-von-Stephan-Felsberg–Tim-Koehler-und-Uwe-Rada-172.htm

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »