Konflikty wewnętrzne

Zacznij słuchać

Zaczęliśmy od pływania tramwajem w czasie roztopów. Po krótkim usprawiedliwieniu z powodu braku odcinka w zeszłym tygodniu, przeszliśmy do spraw istotnych. Pierwszy z nas opowiadał o bezprawnym uwięzieniu i gniewie księcia na księcia.

Drugi opowiadał o projekcie badawczym dotyczącym między innymi więźniów obozów koncentracyjnych, a w związku z tym także o swoich badaniach w tym zakresie. Z konkluzją, że nawet w zakresie tematów wydawałoby się dobrze zbadanych jest jeszcze wiele do zrobienia.

W dziale lektur jeden z nas zachęcał do przeczytania nowej publikacji o nieoczywistym charakterze homoerotyzmu w starożytności. A także obejrzenia filmu o byciu dzieckiem w żydowskiej rodzinie w latach 80. w USA w cieniu powiedzenia „pamiętaj swoją przeszłość”.

Drugi z nas omówił publikację źródłową poświęconą polskim displaced persons żyjącym po maju 1945 r. w dwóch obozach na terenie Niemiec. Następnie przedstawił bogatą zawartość nowego numeru polsko-niemieckiego czasopisma Dialog. Zakończył swój przegląd relacją dotyczącą odcinka podcastu Podcasterix poświęconego obecności treści etycznych, moralnych w edukacji.

Głównym tematem naszego odcinka były konflikty. A ściślej pytanie, czy z konfliktu może wyniknąć coś pozytywnego? Staraliśmy się wskazać, że jest to możliwe. O ile tylko znajdzie się pewną wspólną wartość, istotniejszą dla wszystkich zainteresowanych od ich własnego ego. I optymistycznie wskazujemy, że w historii z konstruktywnym zakończeniem konfliktów jednak spotykamy się dość często.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 4:29
  • Lektury – 21:54
  • Temat przewodni – 47:17

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Paweł Sawiński, Andrzej Wypustek, Homoseksualność i homoerotyzm w starożytności, Kraków, Homini, 2023 https://tyniec.com.pl/319_pawel-sawinski-andrzej-wypustek
  • Film: Armageddon Times, USA, 2022, scen. i reż. James Gray, https://www.imdb.com/title/tt10343028/?ref_=fn_al_tt_1
  • Stanisław Budyń, Wolność bez wolności. Obozowe życie polskich dipisów w Dachau i we Freimen kwiecień-grudzień 1945 roku, Łódź 2023, https://www.km.com.pl/ksiazka-650-wolnosc_bez_wolnosci_obozowe_zycie_polskich_dipisow_w_dachau_i_we_freimen_kwiecien%E2%80%93grudzien_1945_roku.html
  • Film: Polskie oddziały w armii amerykańskiej w l. 1945-89, w Niemczech, Francji i USA, https://youtu.be/w7SwYjbvYrA?si=ir2-EOo6gYpertDf
  • Cud nad Wisłą. Po wyborach w Polsce, „Dialog. Magazyn Polsko-Niemiecki”, 2023, z. 3.
  • Podcast: #74 Czy naszym zadaniem jest edukacja moralna?, https://szkolaedukacji.pl/podcasterix/

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »