Morze kolonialnych historii

Zacznij słuchać

Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Morze kolonialnych historii” jest już dostępny online. Jeden z nas otrzymał maszynopis pracy magisterskiej, która powstała wiele lat temu na naszej uczelni. Jej autorem był funkcjonariusz UB, Salomon Morel. Został on oskarżony już w naszych czasach o zbrodnie przeciwko ludzkości w czasie sprawowania funkcji komendanta obozu przejściowego Zgoda w Świętochłowicach.

Zastanawialiśmy się, czy takich przypadków na uczelniach jest więcej, jak z nimi postępować, czy nie należy – mając na uwadze duży dystans czasowy – raz jeszcze przyjrzeć się dziejom naszych uczelni po 1945 roku?

Sporo było, jak zwykle, o lekturach.

Temat główny poświęciliśmy narracji o morzu. Pokazaliśmy stosunek nas, Polaków do morza na przestrzeni wieków, zwróciliśmy uwagę na jego mitologizację. Czy morze postrzegamy jedynie w kategoriach walki i obrony? Czy podejście kolonialne do obszarów nadmorskich uniemożliwia odkrycie ich różnorodności i bogactwa? Czy zmiana narracji w tym zakresie jest możliwa? Jakie warunki muszą być spełnione? Mimo początku wakacji, pracujemy dalej, choć na nieco zmniejszonych obrotach i w nieco lżejszym nastroju…

Zapraszamy do słuchania i komentowania

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 2:18
  • Lektury – 22:56
  • Temat przewodni – 47:00

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »