Niechęć wobec nauki?

Zacznij słuchać

Następny odcinek podcastu #2historykow1mikrofon jest już dostępny online. Rozmawialiśmy o wykorzystaniu wiedzy naukowej w codziennym życiu. Zastanawialiśmy się, czy uważa się ją za potrzebną, czy naukowcom przypisuje się w związku z tym szczególny autorytet. Wprawdzie nie padło określenie „post”, ale odnosimy wrażenie, że wiedza jest traktowana raczej jako przeszkoda, a nie ważny punkt odniesienia, fundament funkcjonowania społeczeństwa obywatelskiego. Jak wytłumaczyć ten kryzys? Czy sami nie jesteśmy bez winy? Nasza rozmowa jest pierwszą próba zmierzenia się z tym zjawiskiem. Zapraszamy do wysłuchania i komentowania.

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

Arkadiusz Stempin, Angela Merkel. Cesarzowa Europy, Warszawa 2021.

Moser Benjamin, Sontag. Życie i twórczość, Warszawa 2021.

Fiona MacCarthy, Walter Gropius. Człowiek, który zbudował Bauhaus, Warszawa 2021.

Michał Przeperski, Mieczysław F. Rakowski. Biografia polityczna, Warszawa 2021.

Anna Drżał, Maciej Szczerepa, Robert Zawadzki, Szlak Lwóweckich Form Skalnych. Przewodnik turystyki pieszej, Lwówek Śląski 2019.

Eugeniusz Braniewski, Leoriana czyli Kalendarium Lwówka Śląskiego i jego okolic, Lwówek Śląski 2007.

Harald Jähner, Czas wilka. Powojenne losy Niemców, Poznań 2021.

Marcin Zaremba, Wielka Trwoga. Polska 1944 – 1947. Ludowa reakcja na kryzys, Warszawa 2012.

Lowe Keith, Dziki kontynent. Europa po II wojnie światowej, Warszawa 2013.

„Człowiek człowiekowi wilkiem“. Z profesorem Haraldem Jähnerem o książce „Czas wilka”, wydanej we wrześniu tego roku rozmawia Arkadiusz Szczepański, „Forum Dialogu. Perspektywy ze środka Europa”, 21.09.2021.

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »