„Pedagogika wstydu”

Zacznij słuchać

Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Pedagogika wstydu” jest już dostępny online. Inspiracją do dzisiejszego tematu był wpis na tt jednego z naszych słuchaczy. Chętnie podjęliśmy tytułowy temat, zastanawialiśmy się, co rozumiemy pod tym mocno politycznym pojęciem. Jakie są relacje między historią a polityką? Czy zbyt szybko nie oddaliśmy, my historycy, pola inżynierom polityki historycznej? Aż w końcu czy wobec takiego a nie innego stanu rzeczy powinniśmy stać z założonymi rękoma i przejść nad tematem do porządku dziennego? Poza tym było dużo o lekturach minionego tygodnia. Pojawiła się też propozycja pod adresem jednego z wydawnictw…

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

Nauka o holokauście dla lepszej przyszłości. Przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu. Materiały dydaktyczne i przewodnik metodologiczny dla nauczycieli, Wrocław 2019.

Lech M. Nijakowski, Zbrodnie ludobójstwa po holokauście. Przewodnik dla nauczycieli, Wrocław 2020.

Nauka o Holokauście dla lepszej przyszłości. Przeciwdziałanie ksenofobii i wykluczeniu.

Démystifier l’Europe centrale. Bohême, Hongrie et Pologne du VIIe au XVIe siècle, sous la direction de Marie-Madeleine de CEVINS, avec la collaboration de Eniko Csukovits, d’Olivier Marin, de Martin Nejedly et de Przemysław Wiszewski, Paris, Passés / Composés, 2021, 994 p.

Historia jako pokusa. Spojrzenie przez pryzmat Westerplatte, pod red. Janusza Marszalca, Gdańsk 2021.

Frank Bösch, Media a przemiany historyczne. Od druku do Internetu, Warszawa 2021.

Einzelveröffentlichungen des DHI Warschau

Słownik współczesnej kultury krajów języka niemieckiego, pod red. Krzysztofa Ruchniewicza i Marka Zybury, t. 2, Poznań: Wydawnictwo Nauka i Innowacje, 2021.

Krzysztof Ruchniewicz, Niebezpieczeństwa historycznego populizmu, „Odra”, 2021, z. 10, s. 2-10.

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »