Piwo i wino, czyli europejskie więzi

Zacznij słuchać

Zaczęliśmy od wspomnień dotyczących naszych praktyk wydawniczych. Jeden z nas jako ciekawostkę przedstawił skomplikowane losy transferu wyobrażeń ikonograficznych z pewnego rękopisu w przestrzeń publiczną średniowiecznego Śląska. Drugi z nas opowiedział o (nie)przypadkowym spotkaniu. Spotkaniu z autorem, którego znał z książek, chciał poznać, ale poznał… posłuchajcie sami, gdzie?

W dziale literatury jeden z nas przedstawił jedną z nowszych publikacji poświęconych początkom ludów (wspólnot politycznych lub etnicznych) na wczesnośredniowiecznym Zachodzie. Omówił także odcinek podcastu dotyczący nauczania historii powszechnej. W związku z czym wywiązała się między nami dyskusja. Drugi z kolei szeroko przedstawił liczne publikacje Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej w Polsce, w tym ostatni numer czasopisma wydawanego przez Centrum.

Głównym tematem tego odcinka była kwestia przemian w społecznym funkcjonowaniu alkoholu poprzez wieki europejskiej historii. Przy czym szczególnie interesował nas problem zmiany w podejściu do napojów alkoholowych i kulturowego znaczenia ich spożywania w Polsce. To oczywiście ogromny temat, ledwo go dotknęliśmy. Najważniejszym jednak dla nas był wniosek – optymistyczny!

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 6:00
  • Lektury – 25:27
  • Temat przewodni – 54:47

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Origin Legends in Early Medieval Western Europe (Series: Reading Medieval Sources, Volume: 6), red. Lindy Brady and Patrick Wadden, Leiden/Boston: Brill, 2022, https://brill.com/display/title/55035?
  • Podcasterix, odc. 86: Czy uczymy historii powszechnej?, https://szkolaedukacji.pl/podcasterix/
  • Strona internetowa: Karsten Porezag, https://www.porezag.de/
  • Strona internetowa: Wetzlar Erinnert e.V., https://wetzlar-erinnert.de/wp-content/uploads/2024/02/flyer_fuehrungen_20242025.pdf
  • Strona internetowa: Centrum Badań Mniejszości Niemieckiej, https://fzentrum.pl/ (zakładka: publikacje)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »