Najnowszy odcinek podkastu #2historykow1mikrofon pt. „Pod rękę z podręcznikiem” jest już dostępny online. Rozpoczęliśmy od drobnych wyjaśnień związanych z emocjami, jakie wzbudził…poprzedni odcinek. O książkach mówimy już od ponad 2 lat, zawsze wybieramy te, które warto – z różnych powodów – przeczytać. Tak było i tym razem, a że nie wszystko nam się w niej spodobało – zachęcamy do dyskusji i zostawiania opinii na naszej stronie projektowej.
W dziale nowinek jeden z nas opowiadał, dlaczego zdaniem wielu średniowiecznych intelektualistów tożsamość nabywało się wraz z urodzeniem. I nigdy nie można było jej zmienić. Do czego po wiekach wrócili niektórzy propagatorzy idei narodowych. Drugi z nas opowiadał o poszukiwaniu zimowej kwatery pewnego znanego cyrku. I odnalezieniu arcyciekawego archiwum cyrków Europy.
W dziale literaturopoznawczym jeden z nas opowiadał o najnowszym zbiorze studiów dotyczących tożsamości i władzy w średniowieczu z perspektywy badaczy ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Tu jego uwagę przykuły konsekwencje popularności tematyki tożsamościowej dla konceptualizacji problematyki badań, jej spójności i losów wyników badań prowadzonych z różnych perspektyw. Drugi z nas przedstawiał bardzo ciekawy katalog z wystawy poświęconej Odrze, a w szczególności mapom ukazującym jej przebieg. Ponadto przedstawił interesującą, ale raczej poświąteczną lekturę zawierającą wyniki dziennikarskiego śledztwa dotyczącego niemieckich zbrodniarzy, ich rodzin i relacji z rodzinami poszkodowanych w czasie II wojny światowej.
W części głównej zastanawialiśmy się nad korzystaniem z podręczników akademickich. Jakie były w naszych czasach studenckich, jak się zmieniły w Polsce, czego od nich oczekujemy. Jeden z nas zadeklarował swoja konstruktywną niechęć do dominacji podręcznika w nauczaniu. Wskazując jednocześnie możliwości jego wykorzystywania.
Drugi akcentował pożytki ze wspierania edukacji podręcznikiem, podkreślając zmiany, jakie zaszły w konstrukcji tego typu publikacji. Obaj podnosiliśmy, że podręcznik akademicki trafia do szerszego odbiorcy, niż tylko studenci czy wykładowcy. Stąd też odpowiedzialność na autorach spoczywa ogromna. Ale nagrodą za ich trud jest rzesza czytelników i kształtowanie oglądu przeszłości u dużo większej grupy odbiorców, niż jest to udziałem autorów klasycznych monografii.
Ramówka
- Rozgrzewka:))
- Nowinki / starowinki – 4:53
- Lektury – 16:30
- Temat przewodni – 42:21
Lektury
- Strona www: Das Zirkusarchiv Winkler, shrtm.nu/ey13 (ostatni dostęp: 19.12.2022)
- Visions of Medieval History in North America and Europe. Studies on Cultural Identity and Power, red. Courtney M. Booker, Hans Hummer, Dana Polanichka, Turnhout: Brepols, 2022, shrtm.nu/nbjV (ostatni dustup: 19.12.2022)
- Zbrodnia Bez Kary. Dziennikarskie Śledztwo Ujawnia Powojenne Kariery Zbrodniarzy Hitlerowskich, praca zbiorowa, Kraków 2022, shrtm.nu/gFWX (ostatni dostęp: 19.12.2022)
- Katalog: Odra. Most. Granica, Wrocław 2022, shrtm.nu/ibkI (ostatni dostęp: 19.12.2022)
- Wywiad: Aureliusz Marek Pędziwol: „My, Niemcy i Polacy, przeszliśmy długą drogę”. Na świecie wciąż budzi to zdumienie, shrtm.nu/thCd (ostatni dostęp: 19.12.2022)