O metodzie… krytycznie

Zacznij słuchać

Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „O metodzie… krytycznie” jest już dostępny online. Dziś rozpoczęliśmy od strategii przetrwania w zimne dni, z troską o braci mniejszych, czyli naszych czworonożnych pupili. Nic więc dziwnego, że omawiając nowinki jeden z nas przedstawił historię… opon zimowych. Ważna rzecz o tej porze roku! Drugi z nas omówił potwory i władze biskupie z La Seu d’Urgell, podkreślając bujność wyobraźni kwitnącej w X-XII w. w pirenejskich dolinach.

W części poświęconej lekturom jeden z nas przedstawił publikację poświęconą klasztorom żeńskim w Polsce XII w. oraz krajobrazowi kulturowemu Wirtembergii podkreślając znaczenie więzi komunikacyjnych, w tym powtarzania schematów historiograficznych analiz we współczesnej literaturze historycznej.

Drugi z nas przedstawił historię pewnej pobożnej rodziny, która złożyła nam świat. Z klocków. Oraz omówił interaktywną mapę. Ta, choć poświęcona partykularnemu tematowi, to dzięki systemowi odnośników do świata wirtualnego pozwala go zgłębiać i rozszerzać swoją wiedzę znacznie poza zakres informacji zawartych na niewielkich rozmiarów mapie.

Jarmark Adwentowy, Jelcz-Laskowice, fot. Krzysztof Ruchniewicz

Następnie wskazał na artykuł w prasie, który porusza temat dóbr kultury i ich miejsca obecnego przechowywania w Europie. Oczywiście, w ramach dyskusji nad przemieszczeniami spowodowanymi II wojną światową. Temat niełatwy i wielka szkoda, że w polskiej przestrzeni publicznej stał się elementem gry politycznej.

W części zasadniczej pochyliliśmy się – zgodnie z zapowiedzią z minionego tygodnia – nad wydanym właśnie podręcznikiem do metodologii historii. Zdania na jego temat mieliśmy wyjątkowo podzielone. Doceniliśmy rangę tej publikacji, a także fakt, że jest skierowana do studentów, osób zainteresowanych przygotowaniem się do prowadzenia badań historycznych. Zwróciliśmy uwagę na elementy wspierające dydaktyczny charakter publikacji.

Z zainteresowaniem odnotowaliśmy przegląd opinii i przystępny sposób ich prezentacji. Przynajmniej w niektórych rozdziałach. Ale też dostrzegliśmy problemy formy tej publikacji (jak na przykład brak wersji elektronicznej! W XXI wieku! Wiodące wydawnictwo krajowe!), ale przede wszystkim dalekie od wyczerpującego przedstawienie założeń publikacji we wstępie. Omawiając przykładowe rozdziały wskazywaliśmy też to, co nam się podoba, ale też i to, co budzi nasz sprzeciw. W jednym się zgadzamy – to jest ważna książka. Ale nie jest to książka wyczerpująca temat, także jako podręcznik.

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 3:58
  • Lektury – 18:53
  • Temat przewodni – 48:30

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Anna Agnieszka Dryblak, Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII w. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu, Warszawa 2022, shrtm.nu/aYHG (ostatni dostęp: 12.12.2022)
  • Württemberg als Kulturlandschaft. Literatur und Buchkultur an Klöstern und Höfen im späteren Mittelalter / Württemberg as a Cultural Landscape: Literature and Book Culture at Court and in Monasteries, red. Nigel F. Palmer , Peter Rückert and Sigrid Hirbodian, Berlin/Boston: De Gruyter, 2023 (sic!) shrtm.nu/2DpX (ostatni doset: 12.12.2022)
  • Jens Andersen (duński biograf i dziennikarz), Historia LEGO. Opowieść o rodzinie, która stworzyła najsłynniejszą zabawkę na świecie, Warszawa: Wydawnictwo W.A.B., 2022, shrtm.nu/B1rS (ostatni dostęp: 12.12.2022)
  • Cmentarze żydowskie w zachodniej Polsce, shrtm.nu/4Ovo (ostatni dostęp: 12.12.2022)
  • Nawojka Cieślińska-Lobkowicz, Gliński wypomina Luwrowi „Holenderski brzeg rzeki” Jana van Goyena…, „Gazeta Wyborcza”, 9.12.2022, shrtm.nu/xrPj(ostatni dostęp: 12.12.2022)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »