Najnowszy odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Używaj, nie nadużywaj!” jest już dostępny online. Rozpoczęliśmy naszą rozmowę od jesiennych, ale muzycznych wspomnień. Trochę smutku, trochę nostalgii. Oczywiście, weszliśmy odrobinę na pole regionalistyczne, potuptaliśmy trochę po kwestiach tożsamościowych, ale szybko przenieśliśmy się do krainy narracji.
Z podróży jednego z nas przypomnieliśmy także zbiory pewnej Książnicy. Umknął nam jednak temat chleba z ziemniaków – do czego z pewnością jeszcze wrócimy. Po czym pojawił się anioł z kosą. Zatem wspomnieliśmy tylko o kolegach nauczycielach zachęcając ich do wytrwałej produkcji kolejnych odcinków podcastów.
I musieliśmy przejść do nowinek starowinek. Jeden z nas opowiadał o przygodach Piastów i mieszkańców pogranicza śląsko-łużyckiego w średniowieczu. O przygodach z alkoholem, który skłaniał bohaterów anegdot do… No, o tym przekonacie się Państwo słuchając naszej audycji.
Drugi z nas przedstawiał białe niedźwiedzie oraz pingwiny, co gniazdo w pewnej kaszubskiej miejscowości uwiły. Sobie. Nie na zawsze, ale na długo. Dalej przeszliśmy do części ‘książkowej’, która dziś była w jednej połowie – tej mniejszej – filmowa. Zapomniany tytuł przez jednego z nas filmu nakręconego na Węgrzech i opowiadającego o II wojnie światowej doprowadził nas do refleksji nad sensownością produkcji propagandowych dzieł kinematografii.
Drugi z nas na szczęście przygotował obfity zestaw książek. Rozpoczął niełatwą i nietypową książką drogi. Drogi wijącej się w przestrzeni fizycznej i rozwijającej się w przeszłości. Ale prowadzącej do tu i teraz relacji niemiecko-polskich. Pojawił się temat dziedzictwa kulturowego i odpowiedzialności za nie także w kontekście tych relacji. I wreszcie drobna książeczka – mapa, która daje do myślenia. Znów – w kontekście relacji międzyetnicznych.
Głównym tematem naszego spotkania były jednak substancje poprawiające nastrój. Kiedy pojawiają się w historii? Dlaczego człowiek, jako chyba jedyne zwierzę na ziemi aż tak bardzo wiąże swoje życie z używkami? Dlaczego cywilizacja rozwija kult używek i czy są obszary i epoki, gdzie tych używek nie było? Zadumawszy się nad smutnym losem człowieka toczącego nierówną grę z używkami, doszliśmy do jedynie słusznego wniosku. Ale jakiego – przekonajcie się Państwo sami.
Ramówka
- Rozgrzewka:))
- Nowinki / starowinki – 6:47
- Lektury – 18:10
- Temat przewodni – 40:50
Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:
- Film: Stracone pokolenie, reż. Norbert Aracsi, Węgry 2022, dostępny w serwisie HBO, https://www.filmweb.pl/film/Stracone+pokolenie-2020-10012968
- Christiane Hoffmann, Alles, was wir nicht erinnern. Zu Fuß auf dem Fluchtweg meines Vaters, München 2022, https://www.chbeck.de/buehnen/christiane-hoffmann-alles-was-wir-nicht-erinnern/ (ostatni dostęp: 3.10.2022)
- Kulturerbe verpflichtet. Zehn Jahre Deutsch-Polnische Stiftung Kulturpflege und Denkmalschutz. Bilanz und Zukunft, Berlin 2017, https://www.lukasverlag.com/ebooks/titel/486-kulturerbe-verpflichtet.html (ostatni dostęp: 3.10.2022)
- Spuren der Breslauer Synagogengemeinde bis zur Shoah. Stadtplan von Wroclaw & Breslau, 2. Aufl., Leipzig / Wroclaw 2018.