Rozpoczęliśmy nasze spotkanie od refleksji nad nawisem inflacyjnym i skutkami jego wydawania na rogaliki do porannej kawy. Płynnie przeszliśmy do dyskusji nad graficznymi sposobami prezentacji naszej przyszłości wskutek wystawienia na oddziaływanie Internetu. Dochodząc do wniosku, że ta przyszłość to już nasza teraźniejszość.

W ramach ciekawostek jeden z nas mówił o szyfrach stosowanych w korespondencji okresu PRL-u, drugi zaś z rozmarzeniem w głosie opisywał świat XIX-wiecznego Turynu. I wyciągał z serialu poważne wnioski dotyczące dydaktyki historii dziś i w przyszłości. 

Pozostając w temacie futurologicznym, jeden z nas przedstawił wydanie wyboru listów autora „Futurologii”. Podkreślił, że dzięki niemu wnikamy w głąb świata wielkiego pisarza, choć samo wydanie pozostawia pewien niedosyt. Przedyskutowaliśmy w związku z tym kwestię autocenzury wydawcy / historyka w zderzeniu z informacjami z kręgu intymnego świata naszych bohaterów.

Drugi z nas szerzej przedstawił publikacje związane z historią obozu pracy w Miłoszycach, filii obozu w Gross-Rosen. Nie wszystkie ocenił wysoko wskazując na mankamenty warsztatu badawczego jednej z publikacji, która ma ambicje popularyzować wiedzę o losach więźniów obozu także wśród uczniów szkół.

Pozostając w kręgu badań historii lokalnych zastanawialiśmy się, jaką rolę mogą w nich pełnić badacze profesjonalni, jaką zaś miłośnicy historii? Podkreślaliśmy, że choć możliwe są takie ścieżki, w których drogi profesjonalistów i miłośników nigdy się nie przecinają, to jednak największą korzyść odnosimy ze współpracy.

Wskazywaliśmy na korzyści z niej płynące, uwypuklając, że różni odbiorcy i różne typy narracji historycznych i popularyzujących historię mogą wymagać różnego typu autorów i współpracy między nimi. Jedno jest dla nas oczywiste – praca nad historią lokalną jest zadaniem poważnym, ważna także w perspektywie budowania modeli historii narodowych czy powszechnej.

Ale popularyzacja wiedzy z tego zakresu nie może odbywać się bez współpracy z otoczeniem lokalnym, zwłaszcza z nauczycielami historii. Ich aktywność jest kluczem do rozwoju zainteresowania dziejami ojczystymi w lokalnych wspólnotach.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 3:35
  • Lektury – 15:55
  • Temat przewodni – 42:30

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Wojciech Orliński, Lem w PRL-u czyli nieco prawdy w zwiększonej objętości na podstawie korespondencji Stanisława Lema, Warszawa, Wydawnictwo Literackie, 2021 https://www.wydawnictwoliterackie.pl/produkt/3939/lem-w-prl-u (ostatni dostęp: 20.02.2023)
  • Film: Veronica Loop, ‘The Law According to Lidia Poët’ (2023) Netflix Series: For Lovers of Crime and Mystery, https://martincid.com/en/2023/02/the-law-according-to-lidia-poet-2023-netflix-series/ (ostatni dostęp: 20.02.2023)
  • Jan Kamienski: Verborgen vor den Augen des Feindes. Widerstand aus dem Inneren des Dritten Reichs, hrsg. von Wolfgang Howald, Dresden 2023, https://verlag.sandstein.de/detailview?no=98-734 (ostatni dostęp: 20.02.2023)
  • Rec. Krzysztof Ruchniewicz, Chybiona próba. Uwagi na marginesie lektury publikacji Mateusza Kotasa pt. „Fünfteichen. Historia niemieckiego obozu pracy opowiedziana krwią”, „blogihistoria”, https://krzysztofruchniewicz.eu/chybiona-proba-uwagi-na-marginesie-lektury-publikacji-mateusza-kotasa-pt-funfteichen-historia-niemieckiego-obozu-pracy-opowiedziana-krwia/ (ostatni dostęp: 20.02.2023).
  • Barbara Sawicka, Fünfteichen (Miloszyce koło Wroclawia), w: Ort des Terrors. Geschichte der nationalsozialistischen Konzentrationslager, hrsg. von Wolfang Benz und Barbara Diestel, Bad. 6: Netzweiler, Groß-Rosen, Stutthof, München 2007.
  • Otto Schwerdt, Mascha Schwerdt-Schneller, Zapomniani przez Boga i świat, Wałbrzych 2021, https://ksiegarnia.gross-rosen.eu/produkt/zapomniani-przez-boga-i-swiat-otto-schwerdt-mascha-schwerdt-schneller/ (ostatni dostęp: 20.02.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »