Następny odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Wielkie inwestycje – wielkie nadzieje?” jest już dostępny online. Rozpoczęliśmy nasze spotkanie od nieludzkiej historii, czyli interpretacji psiego pyszczka.
Dalej było tylko ciekawiej! Jeden z nas opowiadał o złocie, które jest nam dziś, w dobie inflacji bardzo potrzebne. A które było na Śląsku na tyle obficie wydobywane, że w średniowieczu jeden z władców bił tu złote floreny. Drugi z nas wrócił do Aschaffenburga i po pierwsze, odpowiedział na kluczowe pytanie: dlaczego korek? Po drugie zaś, przeprowadził krótką lekcję historii starożytnej. W oparciu o rekonstrukcję – ale czego, to dowiedzą się Państwo słuchając odcinka.
Omawiając lektury jeden z nas zwrócił uwagę na coraz powszechniejszy otwarty dostęp do polskich czasopism naukowych. Przedstawił tez jeden numer wychodzących w Gdańsku ‘Studiów średniowiecznych’. Ponadto zaanonsował ukazanie się ciekawej pracy opisującej jedność średniowiecznej historii Europy, Azji i Afryki jako jednego, wielkiego kontynentu. Drugi z nas przyznał się do grzechu, a potem przedstawił książki, które… będą. W dodatku inicjujące dwie serie, które… się pojawią. W ten sposób myśląc i mówiąc o wielkich czynach i dziełach przeszliśmy płynnie do wielkich inwestycji .
Zastanawialiśmy się, co kieruje władzą, która potrzebuje pomnikowych inwestycji? Czy w historii społeczeństwa raczej zyskiwały, czy raczej traciły na realizacji wielkich marzeń swoich władców? Zwracaliśmy uwagę, że takie inwestycje mogą mieć przede wszystkim charakter reprezentacyjny, podkreślać odseparowanie władzy od społeczeństwa. Ale mogą też być realizowane, by zabezpieczyć jakąś potrzebę tego społeczeństwa.
Rozmawialiśmy o różnych wielkich inwestycjach od starożytności po współczesność, także tych niematerialnych, choć skupialiśmy naszą uwagę – nie ma co ukrywać, bo takie czasy – na stronie materialnej, gospodarczej przedsięwzięć. Podsumowaliśmy naszą rozmowę pytaniem o koszty. Bo każda koncentracja kapitału do zrealizowania takiego przedsięwzięcia oznacza, że ktoś tych środków będzie pozbawiony. Ktoś musi stracić, by powstał pomnik czyichś marzeń i tęsknot. Ale czy zawsze taka strata jest uzasadniona?
Ramówka:
- Rozgrzewka:))
- Nowinki / starowinki – 3:14
- Lektury – 20:22
- Temat przewodni – 45:39
Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:
- Michael Borgolte, Die Welten des Mittelalters. Globalgeschichte eines Jahrtausends, WBG 2022.
- Studia z dziejów średniowiecza, 25 (2022), https://czasopisma.bg.ug.edu.pl/index.php/stzdsr/issue/view/543?fbclid=IwAR1QQRM9ZvIo7fMeAE9SNRfksBrrFGkPZBYjx1am3TrLfZ0UM2xCYMMypa0 (ostatni dostęp: 19.09.2022)
- Emanuel Rostworowski, Historia powszechna – wiek XVIII, Warszawa 1977.
- Juergen Osterhammel, Historia XIX wieku: przeobrażenie świata, red. nauk. i posł. Witold Molik, tł. Izabela Drozdowska-Broering, Jerzy Kałążny, Adam Peszke, Katarzyna Śliwińska, Poznań 2013, https://wydawnictwopoznanskie.pl/produkt/historia-xix-wieku-przeobrazenie-swiata-wyd-ii/ (ostatni dostęp: 19.09.2022)
- Konferencja Ambasadorów RP. Punkt zwrotny w polityce Niemiec – szansa dla Polski? „Gazeta Wyborcza”, 18.09.2022, https://wyborcza.pl/7,75968,28926200,punkt-zwrotny-w-polityce-niemiec-szansa-dla-polski.html#S.TD-K.C-B.3-L.3.maly (ostatni dostęp: 19.09.2022)
- Akt symboliczny. Świadczenia z Niemiec dla ofiar zbrodni nazistowskich w Polsce. Formuła „pragmatyczna” w świetle porozumień z lat 1991 i 2000. Wybór dokumentów, wstęp, wybór i opracowanie Jan Barcz i Krzysztof Ruchniewicz, Wrocław 2022.