Właściciele i badacze historii

Zacznij słuchać

Następny odcinek podcastu #2historykow1mikrofon pt. „Właściciele i badacze historii” jest już dostępny online. Zastanawialiśmy się na niebylejakim tematem: do kogo należy historia. Bez wątpienia to ludzie są nośnikami historii. Czy jednak bycie świadkiem historii czyni z nich uprzywilejowanymi, wręcz jedynych uprawnionych narratorów historii? Jaka pozycję zajmują wobec tego historycy? W jakich relacjach pozostają ze świadkami/uczestnikami historii?. Znane pytania, stare dylematy… Jak próbowaliśmy je rozwiązać, możecie się Państwo teraz przekonać. Ponadto dużo było o lekturach, może „pod choinką” znajdzie się na nie jeszcze więcej czasu. Ogłosiliśmy też mały konkurs, na który można odpowiadać do końca roku.

Technika, technika i raz jeszcze technika

Rozpoczęliśmy od omawiania głosów i głosek. Oraz mikrofonów. Rzeczywiście, zmieniliśmy trochę wyposażenie naszych domowych studiów i… ciekawi jesteśmy Państwa wrażeń. Jest gorzej, lepiej, bez zmian w słuchawkach? Czekamy na opinie. Zwłaszcza, że czasami słyszymy pochwały, czasami nawet się nimi szczycimy!

Lektury

Lektury tym razem omawialiśmy naprawdę bardzo różne. Jeden z nas zastanawiał się nad tym, dlaczego potencjalnie intrygująca biografia Marka Kotańskiego go… nie zachwyca. Choć nie jest wcale zła. Później przedstawiliśmy reportaże o pewnej eksklawie na północny wschód od granic Polski. Znów, bardzo ciekawe, ale jednak… czegoś jednemu z nas brakowało. Ten wątek nieukontentowania w 100% został jednak przykryty, gdy drugi z nas omawiał nowe publikacje hm, regionalne, ale o dużo szerszym znaczeniu.

Przede wszystkim dotyczące wysiedleń, tym razem z terenu Górnego Śląska, ale też specyfiki życia w Breslau/Wrocławiu na przykładzie wspólnoty jednej z kamienic. Sporo miejsca poświęciliśmy tradycyjnie relacjom niemiecko-polskim, zarówno w publikacjach prasowych, jak i w specjalnym numerze Śląskiego Kwartalnika Historycznego „Sobótka”.

W tym ostatnim przypadku proponując także konkurs. Ale przede wszystkim zastanawialiśmy się nad tematem: do kogo należy historia.

Do kogo należy historia?

Bez wątpienia to ludzie są nośnikami historii. Czy jednak bycie świadkiem historii czyni z nich uprzywilejowanymi, wręcz jedynych uprawnionych narratorów historii? Jaka pozycję zajmują wobec tego historycy? W jakich relacjach pozostają ze świadkami/uczestnikami historii?.

Znane pytania, stare dylematy… A jednak ciągle istotne. Zwłaszcza w kontekście niedawnej rocznicy stanu wojennego, która z jednej strony staje się okazją do stanowczych wypowiedzi zarówno uczestników wydarzeń, jak i współczesnych polityków korzystających z tych narracji.

Zwracamy uwagę na dynamikę relacji między pamięcią kulturową, obejmującą ustalone, kanoniczne wizje przeszłości popularyzowane przez działania wspólnotowe o charakterze kulturalnym, oraz pamięcią komunikacyjną, która dzieje się między ludźmi wymieniającymi się wspomnieniami i opiniami. Zastanawialiśmy się, jaka jest w tej dynamice rola historyków?

Zadania historyków

Czy jesteśmy skazani tylko na relacjonowanie relacji świadków, czy też historyk mając szerszą perspektywę i wiedzę pochodzącą z różnych źródeł ma jednak obowiązek umieszczania tych wypowiedzi w kontekście?

Jak próbowaliśmy rozwiązać te dylematy, możecie się Państwo teraz przekonać.

Jednego na pewno nie zabrakło – troski o racjonalny namysł nad przeszłością, która nie powinna być własnością zręcznych polityków, a raczej rezerwuarem ożywczego, racjonalnego spojrzenia na teraźniejszość. Zapraszamy do słuchania i komentowania

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »