Zaczęliśmy od dyskusji o pożytkach z podróży w czas wyborczy. By płynnie przejść do rozdawania nagród w naszym konkursie. Później jeden nas opowiedział o niezwykłej chorobie dziewcząt (głównie) pragnących wiedzy, a drugi o wizycie w sanktuarium, miejscu narodzin Bohatera jego pasji. A także o odwiedzinach w miasteczku związanym z historią biskupa wrocławskiego.


Spośród lektur pierwszy z nas opowiedział o biografii kobiety, którą wielu uważało za zdrajczynię narodu. Oraz o wizycie w pewnym przytłaczającym pięknem muzeum. Drugi opowiedział o opracowaniu historii pewnej instytucji związanej z badaniami nad podręcznikami. A także opisał wystawę, jaką w tejże instytucji w Brunszwiku zwiedził.

Głównym tematem odcinka były analogie historyczne, jakie pojawiały się w przestrzeni medialnej w trakcie kampanii wyborczej i tuż po głosowaniu. Zgodziliśmy się, że tegoroczne wybory zakończyły się wspaniałą manifestacją obywatelskiej odpowiedzialności. Rekordowo wysoka frekwencja, wytrwałość głosujących czekających na możliwość oddania głosów… Pojawiające się porównanie do głosowania z 1989 r. potraktowaliśmy jako optymistyczny przykład odwoływania się do metafory zbiorowej, obywatelskiej odpowiedzialności. Porzucenie przywoływania powstań, metafor walki, klęsk  lub zwycięstw na rzecz uczestnictwa w święcie demokracji uważamy za wyjątkowe zjawisko. Które może ukształtować zwłaszcza młodych ludzi, którzy doświadczyli znaczenia, jakim jest aktywny udział w życiu demokratycznego państwa.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 7:49
  • Lektury – 20:06
  • Temat przewodni – 45:06

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Piotr Lipiński, Wasilewska czarno-biała, Wołowiec: Czarne, 2023, https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/wasilewska
  • Publikacje Leibniz-Institut für Bildungsmedien | GEI, https://www.gei.de/forschung/publikationen
  • Eckhardt Fuchs, Steffen Sammler, Kathrin Henne, Schulbuch als Mission. Die Geschichte des Georg-Eckert-Instituts, Göttingen 2018, https://www.vandenhoeck-ruprecht-verlage.com/themen-entdecken/paedagogik-soziale-arbeit/schulpaedagogik/42644/schulbuch-als-mission?c=1814
  • Blog: Krzysztof Ruchniewicz, Rewolucyjne zmiany, https://krzysztofruchniewicz.eu/rewolucyjne-zmiany/

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »