Wybory samorządowe a historia

Zacznij słuchać

Tym razem zaczęliśmy od barwnych, tygrysich królików. Lub zajęcy. W części ciekawostek jeden z nas opowiadał o prawach karnych z przełomu XVII/XVIII w. i o przyczynach wciągnięcia książki Orwella na listę ksiąg zakazanych w Irlandii. Drugi przedstawił okolicznościach zamknięcia kilku blogów historycznych. Co było punktem wyjścia do dyskusji o profesjonalizacji działalności popularyzującej historię w Internecie.

W sekcji lektur pierwszy z nas opowiadał o książce poświęconej przemianom chrześcijaństwa we współczesnej Irlandii. Wspominał także o serialu obrazującym współczesne konsekwencje ścisłej kontroli społecznej Kościoła nad małą społecznością irlandzką w XX w. Drugi z nas przedstawiał wystawę poświęconą polskim zesłańcom do południowego Kazachstanu, a prezentowaną w muzeum w Bystrzycy Kłodzkiej. Opowiedział także o podcastach towarzyszących projektowi poświęconemu migracjom z perspektywy historycznej i kulturoznawczej. Ośrodek „Karta” postanowił przetłumaczyć książkę, o której już kiedyś wspominaliśmy, poświęconą wędrówce, jaką niemiecka dziennikarka podjęła śladami ucieczki swego ojca przed zbliżającym się frontem w 1945 r. Jako ostatnią pozycję przedstawił katalog wystawy poświęconej radzieckim aparatom fotograficznym. Której towarzyszy esej o pozyskiwaniu tytułowych aparatów jako zjawisku kulturowemu.

W części głównej podjęliśmy temat obecności, a właściwie nieobecności historii lokalnej jako tematu programów i komunikacji wyborczych w czasie zbliżających się wyborów samorządowych w Polsce. Wskazywaliśmy, że nawet bez specjalnych zmian programowych możliwe jest korzystanie z historii lokalnej w ramach edukacji historycznej w szkołach. Uderzyło nas, że historia lokalna przestaje budzić zainteresowanie władz samorządowych. I zwracaliśmy – który to już raz? – uwagę, że historia lokalna jest niezwykle ważną wartością kulturową dla społeczności dbających o swoją spójność.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 6:46
  • Lektury – 25:48
  • Temat przewodni – 52:46

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Derek Scally, Najlepsi katolicy pod słońcem. Pożegnanie Irlandczyków z Kościołem, Wydawnictwo Czarne 2023. https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/najlepsi-katolicy-pod-sloncem
  • Kobieta w ścianie, Wielka Brytania, 2023 r. https://www.filmweb.pl/serial/Kobieta+w+%C5%9Bcianie-2023-10040341
  • Wystawa: Janusz Kobryń – „Śladami zesłańców w południowym Kazachstanie”, https://doba.pl/dkl/artykul/3-kwietnia-bystrzyca-klodzka-janusz-kobryn-sladami-zeslancow-w-poludniowym-kazachstanie-oprowadzanie-autorskie/38566/0
  • Podcast: MIGRAMEM, https://migramem.pl/multimedia/
  • Christiane Hoffmann, Czego nie pamiętamy. Pieszo śladami ucieczki ojca, Warszawa 2024, https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/czego-nie-pamietamy/
  • Sdiełano w SSSR. Radzieckie apratary fotograficzne, pod red. Marka Maszczaka i Magdaleny Skrejko, Kraków 2015.

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »