Z szacunkiem o regionach

Zacznij słuchać

Zaczęliśmy od różnic pogodowych między Polską i Wyspą. Następnie jeden z nas opowiedział o bibliotece, w której ma przyjemność pracować zagranicą.

W części nowinek jeden z nas opowiadał o zwyczajach Anglosasów, które zrobiły złe wrażenie na przedstawicielach papieża w VIII w. Drugi przedstawił swoje wrażenia z wycieczki na pewną górę w mieście pielgrzymów oraz oraz ze spotkania z uśmiechniętą twarzą Kościoła.

W części poświęconej literaturze pierwszy z nas przedstawił nowe publikacje poświęcone późnemu średniowieczu, a w zasadzie nawoływaniom do reformy w tej epoce, a także książkę poświęconą upamiętnianiu władców i władzy w początkach XI w. Ponadto wspomniał o dwóch ciekawych publikacjach dostępnych tylko w wersji papierowej, które muszą jednak trafić do biblioteki, zanim będzie można je dokładniej omówić. Drugi z nas przedstawił kolejny tom wspomnień Kaszubów żyjących na Pomorzu w XX w. oraz wybór listów księdza, który czas wojny spędził w obozie koncentracyjnym w Dachau, kierowanych do rodziny.

Na bazie tych lektur zastanawialiśmy się nad korzyściami, jakie mogłyby przynieść specjalne dodatki dotyczące historii regionalnej zawarte w podręcznikach szkolnych. Nie bez przyczyny, bowiem do dyskusji w głównej części tego odcinka sprowokował nas pewien artykuł prasowy. Zastanawialiśmy się także, dlaczego skomplikowane kwestie tożsamościowe, troski o dziedzictwo kulturowe w regionach włączonych do Polski w 1945 r. są traktowane bardzo powierzchownie w dyskursie publicznym.

Zwracaliśmy uwagę, że z podobnymi zjawiskami spotykaliśmy się już w najnowszej historii Polski. Także, co ciekawe, w okresach napięcia politycznego między rządami Niemiec i Polski. Zachęcaliśmy jednak przede wszystkim do wysłuchania tych, którzy na co dzień troszczą się o tutejsze dziedzictwo kulturowe, współpracują z dawnymi mieszkańcami tych ziem, lub po prostu żyją w tym – już dla nich ojczystym – krajobrazie kulturowym. To oni bowiem wiedzą najlepiej, czym jest dla nich świat małych ojczyzn, który ich otacza.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 5:48
  • Lektury – 36:39
  • Temat przewodni – 1:07:30

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Delcorno P. & Roest B. (eds.) 2023. Observant Reforms and Cultural Production in Europe: Learning, Liturgy and Spiritual Practice. Nijmegen: Radboud University Press. DOI: https://doi.org/10.54195/XFRB6134
  • Between East and West, Studies on the History of Memory, Commemoration and Reception of Medieval Culture, red. Piotr Pranke, Vanderhoek & Ruprecht, 2023
  • Marian Rębkowski, Die Entstehung Pommerns. Eine archäologisch-historische Studie zur Herausbildung eines frühen Staates im Mittelalter, uebersetzt von: Andreas Kieseler, Boehlau/Vanderhoek & Ruprecht, 2023
  • Początki obrządku szkieletowego na ziemiach polskich w okresie wczesnego średniowiecza, red. Dariusz Błaszczyk, Andrzej Buko, Warszawa: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2023
  • Listy z KL Dachau Wiktora Jacewicza SDB, pod red. Jarosława Wąsowicza SDB, Poznań 2020.
  • Eugeniusz Pryczowski, Strzał w plecy, t. 3, Banino 2023.
  • Anna Machcewicz, Pamięć o niemieckich mieszkańcach ziem zachodnich jest w niektórych regionach wymazywana, „Wyborcza”, 3.08.2023, https://wyborcza.pl/alehistoria/7,121681,30033748,pamiec-o-niemieckich-mieszkancach-ziem-zachodnich-jest-w-niektorych.html
  • Siostry Franciszkanki Szpitalne, https://www.franciszkanki.pl/oldrzychowice-klodzkie.html (ostatni dostęp: 16.08.2023)
  • Skansen Gottwaldówka, http://gottwaldowka.pl/index.php/2019/05/22/wystawa-spojrzenie-w-przeszlosc-ziemia-klodzka-jej-historia-i-tradycja/ (ostatni dostęp: 16.08.2023)
  • Dom Skowronki, http://www.agrosnieznik.pl/dom-skowronki/o-nas.html (ostatni dostęp: 16.08.2023)
  • Anna Kurpiel, Katarzyna Maniak, Porządek rzeczy. Relacje z przedwojennymi przedmiotami na ziemiach zachodnich (przypadek Wrocławia i Szczecina), Kraków 2023, https://wuj.pl/ksiazka/porzadek-rzeczy (ostatni dostęp: 16.08.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »