Znak wolności? 4 czerwca wyzwaniem edukacyjnym

Zacznij słuchać

Następny odcinek podcastu #2historykow1mikrofon jest już dostępny online. Zastanawialiśmy się nad datą 4 czerwca i jej znaczeniem. Wydaje nam się, że data ta nadal dzieli, nie udało nam się wypracować wspólnego stanowiska. Szukamy tego powodów, sięgając m.in. do XIX wieku. Czy 4 czerwca można rozpatrywać także jako wyzwanie edukacyjne? Co oznacza dla nas edukacja do pokoju i do wolności?

Z czerwcem związane są też inne wydarzenia, m.in. rozbicie grupy „Olimp” działającej podczas wojny w Breslau/Wrocławiu. Sporo było również o książkach. Jesteśmy zmartwieni zapowiedzią zamknięcia kolejnych księgarni we Wrocławiu. Na przykładzie Gdańska pokazaliśmy, że w tamtejszych księgarniach literatura regionalna cieszy się dużym zainteresowaniem. Można sięgnąć po różne publikacje, także te starsze.

Ponawiamy apel z naszego ostatniego ostatniego odcinka. Słuchacze! Czekamy! Tym razem prawie nam się udało zmieścić w jednej godzinie! (bez dwóch minut:))

Zapraszamy do słuchania i komentowania.

Gdańsk, ECS, Foto: ruchpho

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Czytając O.T. Publikacja towarzysząca nadaniu Oldze Tokarczuk doktoratu honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego, Wrocław 2022.
  • Maciej Górny, Historia głupich idei albo duch narodu w świątyni nauki, Warszawa 2022, https://wydawnictwofiltry.pl/produkt/historia-glupich-idei-albo-duch-narodu-w-swiatyni-nauki/ (ostatni dostęp: 7.06.2022)
  • Sebastian Różycki, Edward Kopówka, Natalia Zalewska, Obóz Zagłady Treblinka II. Topografia zbrodni, wyd. 2, Warszawa-Treblinka, 2021, https://muzeumtreblinka.eu/2020/07/20/oboz-zaglady-treblinka-ii-topografia-zbrodni-nowa-publikacja-dostepna-online/ (ostatni dostęp: 7.06.2022)
  • Jan Daniluk, Dwudziestolecie pomiędzy. Miniatury o Wolnym Mieście Gdańsku (1920-1939), Gdańsk 2022, https://www.znak.com.pl/ksiazka/dwudziestolecie-pomiedzy-miniatury-o-wolnym-miescie-gdansku-1920-1939-jan-daniluk-227154 (ostatni dostęp: 7.06.2022)
  • Film animowany: Niezwyciężeni: historia odzyskiwania wolności przez Polskę, IPN, 2017, https://www.youtube.com/watch?v=M7MSG4Q-4as (ostatni dostęp: 7.06.2022)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »