Czy studia historyczne mogą być sexy?

Zacznij słuchać

Rozpoczęliśmy od zupek chińskich (instant), podróży furmanką i zagubionego, cudem odnalezionego krawata. Poruszyliśmy tez frapujące zagadnienie jazdy hulajnogą z górki nad morze.

W ramach nowinek jeden z nas opowiadał o modernizowanej niezbyt szczęśliwie starówce pewnego dolnośląskiego miasta, drugi zaś wspomniał o licytacji pałacu, do której – na szczęście – nie doszło.

W sekcji literaturoznawczej i komunikologicznej jeden z nas opowiadało książce poświęconej konfliktom w łonie dynastii Arpadów, Przemyślidów i Piastów, przedstawiał książki promujące pewne miasto dolnośląskie oraz opowiadał o niemal dobrym filmie historycznym.

Drugi z nas opowiadał o zderzeniu przeszłości i teraźniejszości potomków ofiar II wojny światowej. W szczególności tych pochodzenia żydowskiego, którzy wracają do miejsc zamieszkania swoich przodków. Druga opowieść poświęcona była reportażowi o słabo znanej działalności właściciela zakładów produkujących aparaty Leica w okresie nazistowskim. Jego aktywności skierowanej ku pracownikom zakładów pochodzenia żydowskiego. Wreszcie nie obeszło się bez wspomnienia siostrzanego podcastu, tym razem w kontekście wymarzonej matury z historii. To pomogło nam przejść do głównego tematu naszego spotkania, to jest wymarzonego biegu studiów historycznych.

Świat zmienia się szybko, studia też, ale jakby w inną stronę. Zastanawiamy się, co mogłoby sprawić, by studenci chcieli uczęszczać na zajęcia, jeśli już nie studiować, z zakresu historii? Jakie powinny być i czy mają rzeczywiście nadal służyć wtłaczaniu encyklopedycznej wiedzy? Jeśli tak, to dla kogo? Jaką rolę powinno pełnić przedstawianie własnych badań i włączanie studentów w ich przebieg? W końcu – przyszłość historii to nasi współcześni studenci.

Ramówka:

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 4:33
 • Lektury – 22:19
 • Temat przewodni -51:07

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • Legnica z nią zawsze po drodze, Legnica 2023, https://shrtm.nu/clP (ostatni dostęp: 24.05.2023)
 • Legnica w grafikach Grzegorza Fijałkowskiego, Legnica 2020 (ostatni dostęp: https://shrtm.nu/clQ)
 • Daniel Bagi, Divisio Regni. The territorial divisions, power struggles, and dynastic historiography of the Árpáds of 11th- and early 12th-century Hungary, with comparative studies of the Piasts of Poland and the Přemyslids of Bohemia. Arpadiana, vol. 2, Budapest: Research Centre for the Humanities, 2020, https://shrtm.nu/cmb (ostatni dostęp: 24.05.2023).
 • Film: Mistrz, reżyser Marcin Barczewski, pol.-niem., 2020 (ostatni dostęp: 24.05.2023)
 • Menachem Kaiser, Grabież. Historia majątku rodzinnego i nazistowskiego skarbu, Warszawa 2023, https://shrtm.nu/clN (ostatni dostęp: 24.05.2023)
 • Film: Naziści, rabin i kamera / Die Nazis, der Rabbi und die Kamera (z polskimi podpisami), https://shrtm.nu/clL (ostatni dostęp: 24.05.2023)
 • Podcast: Jak powinna wyglądać nasza wymarzona matura?, Podcasterix, https://shrtm.nu/clM (ostatni dostęp: 24.05.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »