Podstawowe zaległości

Zacznij słuchać

Tym razem zaczęliśmy od klasyka i lokomotywy ospałej. Dlatego, że tłumaczyliśmy się z dłuższej przerwy w nagrywaniu podróżami.

W ramach ciekawostek jeden z nas opowiadał o przyczynach wprowadzania praw segregacyjnych wobec Żydów w średniowiecznej Europie. Drugi z nas snuł opowieść o wrażeniach z odwiedzin w pewnym włoskim miasteczku położonym u stóp góry z klasztorem.

W sekcji poświęconej różnym komunikatom kultury jeden z nas opowiadał o interaktywnym przewodniku po Geoparku Sudeckim oraz dzielił się wrażeniami z seansu kinowego. W jego trakcie poddawał się mieszanym emocjom obserwując przystosowywanie współczesnych, polskich problemów do niegdysiejszych dziejów Polski. A może odwrotnie się działo?

Drugi z nas zaprezentował zbiór raportów przygotowanych Konferencję Ambasadorów Polskich, a także dzieło życia pewnego Profesora (a właściwie jego pierwszy tom). Następnie przybliżył katalog wystawy dotyczącej interesującego aspektu życia pracowników przymusowych w czasie II wojny światowej. Na zakończenie zachęcił słuchaczy do zajrzenia do nowego numeru „Dialogu” poświęconego miastu Krakowowi. A w ramach autoreklamy pokazał sygnalny egzemplarz piątego tomu serii poświęconej relacjom niemiecko-polskim.

W części zasadniczej jeden z nas pomagał zrozumieć drugiemu koledze, o co toczą się żywe spory dotyczące historii w ostatnim czasie. Omawialiśmy zalety i możliwe wady zmian podstawy programowej z historii, krótko wspominaliśmy też o dziwnie odżywającej dyskusji dotyczącej zbrodni popełnionych na Wołyniu w czasie II wojny światowej.

Ramówka

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 7:57
 • Lektury – 26:31
 • Temat przewodni – 55:21

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • Kos, reż. Paweł Maślona, Polska 2023 https://www.filmweb.pl/film/Kos-2023-870175
 • Notatnik turystyczny Geoparku Sudeckiego wraz z trasami turystycznymi o treści historycznej – https://geoparkoweprzygody.pl/
 • O naprawie polityki zagranicznej Rzeczpospolitej. Pięć lat działalności Konferencji Ambasadorów RP. Stanowiska – oświadczenia – listy (2018-2023), pod red. Jana Barcza, Warszawa 2024, https://ambasadorowiedotorg.wordpress.com/2024/02/08/o-naprawie-polityki-zagranicznej-rzeczypospolitej/
 • Krzysztof Pomian, Muzeum. Historia światowa, Gdańsk 2023, https://terytoria.com.pl/1959-muzeum-historia-swiatowa.html
 • Codzienność. Praca przymusowa 1938-1945, Berlin 2023, https://www.museumsportal-berlin.de/pl/exhibitions/alltag-zwangsarbeit-1938-1945/
 • Kraków. Europejska tradycja i nowoczesność, „Magazyn Polsko-Niemiecki Dialog”, 4/2023-2024
 • Podcast: Podcasterix, https://szkolaedukacji.pl/podcasterix/

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »