Tym razem odcinek rozpoczyna zapowiedź burczenia. Kilka słów poświęciliśmy recepcji w Wielkiej Brytanii polskich wydarzeń politycznych. Tradycyjnie przybliżyliśmy życie w Wielkiej Brytanii, w tym kwestie hobby członków klasy robotniczej. W ramach nowinek-starowinek jeden z nas przybliżył metodą porównawczą początki ludów: Polaków i mieszkańców Brytanii. Drugi wskazał na historię księgozbioru jednego z członków Kręgu z Krzyżowej.

Po krótkiej  przerwie technicznej (niesłyszalnej dla słuchaczy) jeden z nas opowiedział o filmie dokumentalnym dotyczącym lęków i niechęci nazistów. Drugi z nas przedstawił treść seminarium młodych badaczy, którzy skupili się na zagadnieniach ludobójstwa w historii. Temu tematowi w szerokiej perspektywie poświęcona była też przedstawiana przez niego książka. Druga z publikacji dotyczyła historii fotografii w jednym z miast współczesnej Polski. Ku zawstydzeniu tych dużych miast, które takiej publikacji nie mają. Wreszcie przypomniał o ukazaniu się polskiej wersji wydawnictwa korespondencji prowadzonej przez wdowę po jednym z członków Kręgu z Krzyżowej.

Głównym tematem tego odcinka były ślady przeszłości. Ale takie, które z racji swojej odmienności kulturowej stały się nieczytelne dla współczesnych odbiorców. Troska o zachowanie tych śladów we współczesnym społeczeństwie ma w sobie dreszcz spotkania z egzotyczną przygodą. Pobudza do zastanowienia nad drogami kultury, ale rozbudza także empatię.

Zwróciliśmy też uwagę na ślady ludzkiej działalności, które pozostały odciśnięte… w naturze. Omawialiśmy też możliwość wykorzystywania tego typu pozostałości w edukacji historycznej. Wreszcie, odwołując się do metafory palimpsestu, wskazywaliśmy na bogactwo historii, a wraz z nią wiedzy o człowieku, które nas otacza.

Ramówka

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 8:33
  • Lektury – 20:38
  • Temat przewodni – 44:51

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Film: Eldorado. Wszystko, czego nienawidzą naziści, reż. Benjamin Cantu, Matt Lambert, Niemcy 2023 https://www.filmweb.pl/film/Eldorado%3A+Wszystko%2C+czego+nienawidz%C4%85+nazi%C5%9Bci-2023-10036982
  • Christian Tröbst, Feya von Moltke, Wiara i opozycja. Listy z lat 1957-1959, przekład i opracowanie Krzysztof Ruchniewicz i Marek Zybura, przedmowa do wydania polskiego Helmut Caspar von Moltke, Wrocław 2023, https://esbn.pl/Wiara-i-opozycja-Listy-z-lat-1957-1959-p104
  • Norman M. Naimark, Genozid. Völkermord in der Geschichte, Darmstadt 2018.
  • Światłem zapisane. Fotograficzna historia Ełku, Ełk 2023, https://muzeum.elk.pl/wystawy/1wystawy-czasowe-mhe/wystawa-swiatlem-zapisane-fotograficzna-historia-elku/5514/

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »