150 odcinek… kto by przewidział, że tyle będziemy gadać? W związku z powyższym zaczęliśmy od bazylii. Omówiliśmy też nasz nowy wizerunek – zrzuciliśmy maski! Następnie płynnie przeszliśmy do opowieści o podróżach, w tym zwłaszcza wizycie jednego z nas w Mieście. Oczywiście, wymieniliśmy ironiczne uwagi o tym, czyja epoka jest ważniejsza w jego zwiedzaniu. Ale jakoś się w końcu pogodziliśmy.
Przytaczając ciekawostki, jeden z nas odniósł się do epizodu z życia i działalności wybitnej badaczki psychologii i edukacji dzieci, Marii Montessori. Opowiedział o jej długiej współpracy z rządem faszystowskim, która skończyła się zamknięciem wszystkich jej szkół we Włoszech i opuszczeniem przez nią i jej rodzinę kraju w 1934 r. Te wydarzenia można różnie wyjaśniać, ale dla nas pozostają przestrogą przed wiarą, że osobiste badania i osiągnięcia są ważniejsze niż sprzeciw wobec autorytaryzmu tu i teraz.
Drugi z nas opowiedział o swojej wizycie w ruinach pałacu w Goszcz, które przeszły udaną rewitalizację. To ważne, bo jak wskazaliśmy, wobec zabytków śląskich w Polsce stosuje się często polską szkołę ekokonserwacji zabytków architektury, to jest ich wchłaniania przez naturę i harmonijnego rozpływania w zieleni.
Omawiając lektury pierwszy z nas odwołał się do najnowszej biografii Marii Montessori. To pierwsza opowieść o życiu tej wybitnej pedagożki, która nie ma charakteru ani hagiograficznego, ani „odbrązawiającego”. Stara się śledzić korzenie jej działalności, wskazuje na problemy, na jakie napotykała jako kobieta prowadząca badania naukowe. Ale też nie wyostrza tego, co sama Montessori dostrzegała, lecz co starała się zmieniać, zamiast nadmiernie dramatyzować. Warto sięgnąć po tę książkę, by spojrzeć na sytuację kobiet, dzieci i teorii nauczania w pierwszej połowie XX w. przez pryzmat jej niełatwych losów.
Następnie nawiązał do swojej wizyty w Muzeum Kapitolińskim podkreślając wartość przechowywanych tam zabytków. Ale też akcentował konserwatyzm wystawy stałej, której przeciwwagą było nowocześniejsze podejście do wystaw czasowych prezentowanych w tej samej instytucji.
Drugi z nas przywołał różnej jakości prace lokalnych historyków dotyczących miasteczek i pałaców na Dolnym Śląsku. Zwracał uwagę zarówno na wartościowy charakter takich publikacji, jak i pewne niedociągnięcia warsztatowe, które z łatwością mogą zostać wyeliminowane w kolejnych pracach.
W części zasadniczej omawialiśmy powiązane z tymi lekturami zagadnienie – jak i dlaczego korzystać z przewodników turystycznych odwiedzając swoje okolice. Zgodziliśmy się, że odwołanie do przewodników, zwłaszcza historycznych, daje nam szansę na prawdziwą podróż w czasie, porównanie tego, co było kiedyś i co opisywano jako zabytek, z tym, co obserwujemy dziś.
Zatrzymaliśmy się na dłużej nad funkcjonowaniem rzemiosła przewodników turystycznym. Podkreślaliśmy skomplikowany charakter tej pracy, wysoki stopień trudności i oczekiwań odbiorców. Zaproponowaliśmy też organizację wycieczki historycznej w przyszłości.
Ale też – swoim zwyczajem – trochę pozrzędziliśmy. Bo w końcu – od czego jesteśmy stając przed jednym mikrofonem?
Ramówka
- Rozgrzewka:))
- Nowinki / starowinki – 9:12
- Lektury – 31:55
- Temat przewodni -55:56
Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:
- Profesorowie historycy zbulwersowani pomysłem wybicia drzwi w barokowej kaplicy we wrocławskiej katedrze, https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,29974291,profesorowie-historycy-zbulwersowani-pomyslem-wybicia-drzwi.html#commentsAnchor (ostatni dostęp: 17.07.2023)
- Grazia Honegger Fresco, Maria Montessori. Historia aktualna, Warszawa: Mamania, 2020, https://mamania.pl/product-pol-563-Maria-Montessori-Historia-aktualna.html (ostatni dostęp: 17.07.2023)
- Marek Gaworski, Pałac w Goszczu, Twardogóra 2023, https://ksiegarnia-podroznika.pl/product-pol-54292-Palac-w-Goszczu.html (ostatni dostęp: 17.07.2023)
- Pałac Goszcz, https://palacgoszcz.twardogora.pl (ostatni dostęp: 17.07.2023)