Muzeum bez filcu

Zacznij słuchać

Rozpoczęliśmy tym razem od wydarzenia formującego, choć lekko ogłuszającego jednego z nas.

W ramach nowinek pierwszy z nas opowiadał o zaginionym na kilkanaście lat mieście, które odnalazło się, gdy zabrakło pewnych rud w okolicznych górach. Drugi z nas z kolei opowiadał o pięknie ogrodów, które wyrosły z rywalizacji między dwiema tyleż pięknymi, co zamożnymi Polkami.

W sekcji lektur pierwszy z nas opowiadał o bardzo ważnym i ciekawym, choć warsztatowo kontrowersyjnym reportażu poświęconym historii kobiet wiejskich w dwudziestoleciu międzywojennym. Dorzucił także biografię znanego, angielskiego pisarza jako źródło do poznania Anglii z lat 1950-2010tych. Drugi z nas szerzej opowiadał o trzecim tomie serii opisującej stosunki polsko-niemieckie, przedstawił intrygujące zestawienie dwóch migracji – XVIII-wiecznej i XX-wiecznej, obu związanych z Niemcami, zaprezentował album poświęcony widokówkom, ale tak naprawdę tramwajom wrocławskim. Na zakończenie omówił najnowszy numer czasopisma „Dialog”, który poświęcony jest relacjom niemiecko-polskim w czasie wojny.

Tematem głównym odcinka było zwiedzanie muzeów. Nie był to nasz  osobisty ranking jednostek muzealnych, lecz dyskusja o tym, jak zwiedzamy muzea? W jaki sposób historyk podchodzi do odwiedzin w muzeum, co dodaje od siebie zwiedzając je, a czego oczekuje? Trochę był to też apel do muzealników, by wychodząc od przykładów dobrych praktyk niewielkim kosztem otwierali swoje instytucje na potrzeby odwiedzających. Bo przecież każdy z nas obcuje z muzealnymi artefaktami w różny sposób, ale najważniejsze, byśmy dostrzegli w nich człowieka i jego zmieniającą się w czasie postać.

Ramówka:

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 6:17
 • Lektury – 24:32
 • Temat przewodni -57:25

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • Jörg Hackmann, Marta Kopij-Weiß, Narody w kontakcie i w konflikcie. Stosunki polsko-niemieckie 1806-1918, Wrocław 2023, https://esbn.pl (ostatni dostęp: 10.07.2023)
 • Ogrodowa mapa Polski, https://omp.oop.org.pl/mapa/ (ostatni dostęp: 10.07.2023)
 • Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, http://stawisko.pl (ostatni dostęp: 10.07.2023)
 • Muzeum Narodowe w Warszawie. Oddział Muzeum w Nieborowie, https://shrtm.nu/eG6 (ostatni dostęp: 10.07.2023)
 • Joanna Kuciel-Frydryszak, Chłopki. Opowieść o naszych babkach, Marginesy, 2023, https://shrtm.nu/eGf (ostatni dostęp: 10.07.2023)
 • Rob Wilkins, Terry Pratchett: Życie z przypisami. Oficjalna biografia, tłum. Piotr Cholewa, Insignis, 2023, https://shrtm.nu/eGe (ostatni dostęp: 10.07.2023)
 • Tomasz Sielicki, Tramwajem przez Wrocław, Wrocław: Wydawnictwo Wrocławski Neptun, 2023, https://wroclawskineptun.pl/produkt/tramwajem-przez-wroclaw/ (ostatni dostęp: 10.07.2023)
 • Plötzlich da. Deutsche Bittsteller 1709. Türkische Nachbarn 1961, hrsg. von Simone Blaschka-Eick und Christoph Bankert, Bremerhaven 2016, https://www.dah-bremerhaven.de/exhibitions/ploetzlich-da-deutsche-bittsteller-1709-tuerkische-nachbarn-1961 (ostatni dostęp: 10.07.2023)
 • Stosunki polsko-niemieckie / Deutsch-polnische Beziehungen in Zeiten des Krieges, „Deutsch-Polnisches Magazin Dialog / Magazyn Polsko-Niemiecki Dialog”, 2023/1, http://przegladpolityczny.pl/magazyn-polsko-niemiecki-dialog/ (ostatni dostęp: 10.07.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »