Historie rodzinne przez wieki

Zacznij słuchać

Po wakacyjnej przerwie wznawiamy podcast #2historykow1mikrofon. Przygotowaliśmy ten odcinek dość nietypowo – tego samego dnia nagranie i emisja. Wprawdzie trzeba było zmusić się do wczesnej pobudki, od czego podczas urlopu jeden z nas odwykł, ale o 8 rano byliśmy już przed mikrofonem. Zebrało się sporo książek do omówienia, a temat przewodni wyklarował się podczas wakacyjnych wędrówek. W centrum naszej rozmowy umieściliśmy tym razem historie rodzinne. Jak je badać? Czy mamy się bać białych plam w narracji? Jak poradzić sobie z krytyką tzw. źródeł wywołanych? Dla naszych słuchaczy mamy przedpremierowo nowość książkową. To tom studiów poświęconych przedwojennemu kinu na Dolnym Śląsku pod red. Andrzeja Dębskiego. Co trzeba zrobić, by ją dostać? O tym w naszym odcinku. Już teraz zapraszamy do słuchania i, oczywiście, komentowania.

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

Hejo, spann den Wagen an – Kinderlieder zum Mitsingen

Tomasz Słomczyński, Kaszebe, Wołowiec 2021.

Na obrzeżach wielkiego miasta. Z dziejów kina na Dolnym Śląsku do 1945 roku, Poznań 2021.

Kartuskie Zeszyty Muzealne, pod red. Barbary Kąkol, (5) 2020, Kartuzy 2021.

Wiesław Brzoskowski, Skarszewski rocznik historyczny, (2) 2020, Skarszewy 2020.

Tenże, Z dziejów Bączka i Czarnocina, Skarszewy 2016.

Historiography and Identity VI: Competing Narratives of the Past in Central and Eastern Europe, c. 1200 —c. 1600, red. Paulina Rychterova, David Kalhous, Turnhout, Brepols, 2021.

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »