Historyczne przepraszam, kto, kogo i dlaczego?

Zacznij słuchać

Zapowiadamy zmiany i tradycyjnie opowiadamy o podróży. Zmiany zobaczą Państwo w 150 odcinku.

Nowinki (od 6:06 minuty) poświęcone były tym razem dziwnym zjawiskom. Jeden z nas opowiadał o przedziwnych słowach jednego z przywódców syjonistów skierowanych do ocalałych z Zagłady. Drugi opowiadał o dziwnej broszurze, którą otrzymał w trakcie spotkania autorskiego.

W części poświęconej lekturom (od 16:34 minuty) jeden z nas przedstawił nowe wydanie biografii Marka Edelmana z refleksją o zmienności czasów lecz sile wartości. A także o pożytkach z otwarcia się na poglądy i relacje innych osób. Drugi z nas przedstawił polskie tłumaczenie wspomnień jednego z byłych ministrów spraw zagranicznych NRD oraz wywiad jednego z byłych ambasadorów Niemiec w Polsce dla Polskiego Radia. Zwrócił uwagę na nieporozumienia, które mogą wynikać z braku otwartości na intencje stojące za słowami wypowiadanymi czasami w skrótowej formie. Kolejna publikacja dotyczyła polityki wschodniej Niemiec, w szczególności tej, którą zapoczątkował kanclerz Willy Brandt. Ale refleksja autorów rozciąga się także na zmianę we współczesnej polityce Niemiec wobec wschodnich sąsiadów. Wreszcie, jeden z nas wprowadził słuchaczy w treść balansującego na granicy pastiszu filmu poświęconego niemieckim losom w czasie II wojny światowej. Podsumowaniem przeglądu lektur było nawiązanie do kolejnego wywiadu innego byłego ambasadora Niemiec w Polsce zwracające uwagi na skutki lekceważenia wrażliwości innych w komunikacji publicznej.

Głównym tematem naszego odcinka (od 55:38 minuty) był problem… przepraszania w historii. Jak przepraszali władcy w średniowieczu i po co to robili? Jaka jest różnica między aktami przeprosin i ekspiacji między dawniejszymi i obecnymi politykami? Dlaczego dzisiejsze przeprosiny nie mają końca, podczas gdy kiedyś kończyły one konflikt? Może odpowiedź kryje się w braku legitymacji polityków do sprawowania funkcji? A może w braku naszego zaufania do polityków i do naszych sąsiadów?

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 6:06
  • Lektury – 16:34
  • Temat przewodni -55:38

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Krzysztof Burnetko, Witold Bereś, Edelman. Życie. Do końca, Warszawa: Wydawnictwo Agora, 2023 https://wydawnictwoagora.pl/edelman-zycie-do-konca-2023-03-16-11-34-21/ (ostatni dostęp: 29.05.2023)
  • Markus Meckel, Osobista historia wolności. Wspomnienia, red. naukowa Łukasz Jasiński, Berlin 2023, https://publikacje.pan.pl/book/144664/osobista-historia-wolnosci-wspomnienia (ostatni dostęp: 29.05.2023)
  • „To puszka pandory, lepiej by została nietknięta”. Ambasador Niemiec o reparacjach wojennych, https://shrtm.nu/cxS (ostatni dostęp: 29.05.2023)
  • Joanna Andrychowicz-Skrzeba, Max Brändle (red.), Wstrząs. W polityce wschodniej. Spojrzenie na Wschód z Warszawy i Berlina, Warszawa 2023,
  • Film: Krew i złoto, Niemcy 2023 r., https://www.filmweb.pl/film/Krew+i+złoto-2023-10034267 (ostatni dostęp: 29.05.2023)
  • Adam Krzemiński, Zbijanie z tropu. O antyniemieckiej polityce Warszawy opowiada były niemiecki ambasador, „Polityka”, 26.05.2023, https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/swiat/2212962,1,zbijanie-z-tropu-o-antyniemieckiej-polityce-warszawy-opowiada-byly-niemiecki-ambasador.read (ostatni dostęp: 29.05.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »