W podróżach studyjnych siła

Zacznij słuchać

Zaczęliśmy nasze spotkanie od króciutkiego podsumowania naszej tygodniowej podróży studyjnej ze studentami ‘Śladami Konrada Adenauera”. W tym czasie odwiedziliśmy miejsca związane z Kanclerzem w Bonn, Kolonii i okolicach, ale także staraliśmy się pokazać studentom piękną i skomplikowana kulturę średniowiecznych Niemiec. Mocno doceniamy postawę naszych studentów – otwartych, ciekawych świata. Obiecujemy dalej pracować nad kolejnymi podróżami.

W ramach ciekawostek jeden z nas opowiedział o raju ze śmiejącym się diabłem. Drugi z nas opowiadał o zmieniającym się spojrzeniu na powstanie ludowe w NRD, w szczególności o nowych problemach związanych z tragicznymi wydarzeniami. W ramach lektur jeden z nas omówił nową publikację dotyczącą relacji między klasztorami żeńskimi i władcami w XIII-wiecznej Polsce. Następnie przedstawił ciekawą stronę dla najmłodszych podróżników w przeszłość dotyczącą wspólnej przeszłości polsko-ukraińskiej. Drugi z nas przedstawił… komiks. Ale szczególny, dwujęzyczny, dotyczący dziejów pewnej wsi. Następnie omówił nowy przewodnik literacki – tym razem po Galicji. Wreszcie wprowadził nas w tematykę podcastu dotyczącego czerwcowego powstania w NRD, w szczególności pamięci historycznej o nim. Jako uzupełnienie, wskazał na książkę wydaną co prawda w 2013 r., ale wciąż najbardziej aktualną monografię tego wydarzenia w języku polskim.

W części głównej dyskutowaliśmy o pożytkach z podróżowania. Nie dlatego jednak, że zaspokaja to nasze ciągoty estetyczne. Przede wszystkim chodziło nam o edukacyjne walory podróży odkrywających przestrzenie i materialny wymiar historii. Historia rozgrywa się bowiem nie na kartach książki. Narracja historyczna zakorzeniona jest w konkrecie, w materialnym świecie wzbogacanym o dodatkowy wymiar poprzez powiązanie go z ludzką przeszłością. I odwrotnie – nie sposób poznać przeszłości człowieka, jeśli nie pozna się przestrzeni, w której się rozgrywała, oraz materialnego wymiaru ludzkich działań. Zachęcamy do poznawania historii także poprzez przestrzeń i materię – to nie zabawa, lecz budowanie głębszych struktur rozumienia przeszłości, głębiej zakorzenionych w pamięci. Zatem – dobrej, historycznej drogi!

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 8:13
  • Lektury – 20:02
  • Temat przewodni -45:54

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Strona dydaktyczna o polsko-ukraińskiej historii: https://myrazem.net/ (ostatni dostęp: 12.06.2023)
  • Anna Agnieszka Dryblak, Piastowskie fundacje klasztorów żeńskich w Polsce XIII wieku. Między recepcją obcych wzorców a tworzeniem oryginalnego modelu, Warszawa, Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego, 2022 https://www.wuw.pl/product-pol-17248-Piastowskie-fundacje-klasztorow-zenskich-w-Polsce-XIII-wieku-Miedzy-recepcja-obcych-wzorcow-a-tworzeniem-oryginalnego-modelu.html (ostatni dostęp: 12.06.2023)
  • Komiks: Tomasz Kandziora, Tomasz Maruszak, Dobre sąsiedztwo od stuleci. Komiks o historii Reńskiej Wsi, Reńska Wieś 2016.
  • Podcast: Der Volksaufstand in der DDR am 17. Juni 1953, mit Dr. Ilko-Sascha Kowalczuk, https://geschichteeuropas.podigee.io/205-205?fbclid=IwAR0OHZmQTuoWhz9OH-zGh6wHPjuSUwvQPonufUH4bUGNCvvWMelUeaSb_0M (ostatni dostęp: 12.06.2023)
  • Ilko-Sascha Kowalczuk, 17 czerwca 1953. Historia powstania, Wrocław 2013.
  • Marcin Wiatr, Galizien. Unterwegs in Polen und der Ukraine, Potsdam 2022.

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »