Wzajemne postrzeganie Polaków i Niemców

Zacznij słuchać

Rozpoczęliśmy od wspomnień regionalnego spotkania z historią w przepięknym Chełmsku Śląskim. Później jeden z nas opowiadał o znaczeniu języka w odczuwaniu tożsamości przez średniowiecznych Czechów. Życząc powodzenia nauczycielom – filologom w nowym roku szkolnym. Drugi z nas opowiadał o odnowieniu pewnego herbu i związanej z tym aktywności lokalnej wspólnoty na rzecz zachowania jej historii.

W sekcji lektur i oglądnięć pierwszy z nas opowiadał o dwóch filmach historycznych produkcji polskiej. No, może nie tyle historycznych, co odwołujących się do historii. Pierwszy film prezentował skutki oddziaływania długotrwałego stresu na naturę człowieka. Drugi w surrealistycznej, odwołującej się do cytatów z różnych komunikatów kultury konwencji wskazywał na skomplikowane dzieje relacji polsko-prusko-krzyżackich. Drugi z nas opowiadał o publikacjach prezentujących polskie tłumaczenia dzieł znanego, przedwojennego regionalisty śląskiego. Ponadto przybliżył dwujęzyczną – niemiecką i polską – biografię pewnego generała, wspierającego Republikę Weimarską i zamordowanego przez hitlerowców.

W części zasadniczej rozmawialiśmy o tym, dlaczego – jak wynika z ostatnich badań – Niemcy i Polacy tak niewiele wiedzą o swojej historii? I dlaczego, co dużo gorsze, nie interesują się historiami swoich sąsiadów? Wskazywaliśmy na uwarunkowania polityczne, ale też na konsekwencje tego stanu rzeczy. I zwracaliśmy uwagę, że obwinianie polityków jest mało produktywne. Ważniejsze jest wypracowanie dobrych praktyk dziennikarzy i historyków, by zainteresować oba społeczeństwa sobą.

Ramówka

 • Rozgrzewka:))
 • Nowinki / starowinki – 6:15
 • Lektury – 19:04
 • Temat przewodni – 39:45

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

 • Szlakiem herbów Wrocławia – renowacja zabytkowych herbów miasta na wrocławskich elewacjach [WBO. 2018], https://www.wroclaw.pl/budzet-obywatelski-wroclaw/projekty-2018/projekt,id,413
 • Beata Maciejewska, Stuletni herb Wrocławia ze skazą. Fałszerstwo awansowało do rangi zabytku, „Gazeta Wyborcza”, 6.10.2020, https://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/7,35771,26366469,herb-ze-skaza-falszerstwo-awansowalo-do-rangi-zabytku.html
 • Filip, reżyseria Michał Kwieciński, Polska, 2022, https://www.filmweb.pl/film/Filip-2022-10015975
 • 1409. Afera na zamku Bartenstein, Polska, 2001-2005, https://www.filmweb.pl/film/1409.+Afera+na+zamku+Bartenstein-2005-32234
 • Roland B. Müller, Hans Alexander (1890-1933). Der vergessene „Reichsbannergeneral”. Zapomniany wrocławski „generał Reichsbanneru”, Berlin 2023.
 • Marian Gabrowski, Legendy kamiennogórskie Wilhelma Paschovskiego, Polkowice 1922.
 • Wilhelm Patschovsky, Przewodnik po Lubawce i okolicy, Polkowice 2023.
 • Jacek Kucharczyk, Agnieszka Łada-Konefał, Podzieleni Polacy, sceptyczni Niemcy. Wzajemne postrzeganie w kontekście polskiej i niemieckiej polityki historycznej. Barometr Polska-Niemcy 2023. Część druga, https://www.isp.org.pl/pl/publikacje/podzieleni-polacy-sceptyczni-niemcy-wzajemne-postrzeganie-w-kontekscie-polskiej-i-niemieckiej-polityki-historycznej-barometr-polska-niemcy-2023-czesc-druga

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »