Kurs Hindenburga online

Zacznij słuchać

Program Hindenburg jest jednym z najlepszych programów do edycji audio. Używam go już od kilku miesięcy z rosnącą satysfakcją. Jest intuicyjny, stale odkrywam nowe funkcje. Nazwa nawiązuje do niemieckiego sterowca i jego głośnej katastrofy 6 maja 1937 roku. Statek spektakularnie spłonął w czasie cumowania na lotnisku w Lakehurst w amerykańskim stanie New Jersey. Relacja z miejsca katastrofy amerykańskiego dziennikarza, Herberta Morrisona uważana jest za początek reportażu radiowego na żywo. W internecie są dostępne różne kursy programu Hindenburg ułatwiające samodzielną naukę jego obsługi. Tworzy je nie tylko producent programu, ale i jego użytkownicy. Niemiecki radiowiec i podcaster, Lukas Görlach przygotował i udostępnił ciekawy poradnik.

Programy do edycji audio

Podcasterzy amatorzy nie mają łatwego życia. Często boleśnie uczą się na własnych błędach. Pokłady entuzjazmu pozwalają im jednak wykrzesać siły do kolejnych zmagań. Jedno jest pewne. Podobnie jak zawodowcom, zależy im na dobrej jakości nagrania. Zwracają baczną uwagę na stronę merytoryczną i techniczną. Interesuje ich jak najlepsze przygotowanie miejsca nagrania, zastosowanie dobrych mikrofonów. Edycja materiału, w końcu umieszczenie gotowego odcinka na platformie streamingowej wieńczy proces. Wybór programu do edycji nie jest łatwy, podobnie jak podjęcie decyzji co do dodatkowych wtyczek. Nie zliczę stron internetowych, które przejrzałem. Odbyłem też kilka rozmów z dziennikarzami. Wybór, jak w każdym przypadku, należał ostatecznie do mnie.

Mnogość wyboru

Z perspektywy czasu mogę stwierdzić, że – po przetestowaniu różnych programów do edycji – najbardziej spodobała mi się duńska propozycja – program Hindenburg. Nazwą twórcy nawiązują do katastrofy niemieckiego sterowca pod tą nazwą 6 maja 1937 roku, którą relacjonował przez radio dziennikarz Herbert Morrison. Tak zrodził się nowy gatunek przekazu. Wprawdzie relacja nie poszła na żywo, bo wyemitowano ją dzień później, jednak zrobiła duże wrażenie na słuchaczach. Morrison przekazał na gorąco wrażenia, uczucia, dźwięki z miejsca zdarzenia, a nie opisał wypadek post factum ze studia. W następnych latach podłożono do materiału filmowego ścieżkę dźwiękową z jego relacją, tworząc robiący wrażenie film dokumentalny z komentarzem świadka zdarzeń.

Kurs

Tamten epizod z dziejów radia został uhonorowany przez współczesnych programistów. Nazwą pechowego sterowca obdarzyli swe dzieło, przydatne dla wszystkich tworzących przekaz audio, niezależnie od ich kompetencji i statusu zawodowego. Program Hindenburg jest intuicyjny, daje wiele możliwości swym użytkownikom (zwłaszcza w wersji pro). Producent zamieścił na swej stronie tutoriale, w internecie można znaleźć także dodatkowe materiały. Ostatnio obejrzałem kurs niemieckiego radiowca i podcastera z Drezna, Lukasa Görlicha. Jego propozycja składa się trzech części, na każdą część przewidział trzy odcinki. W pierwszej przedstawił program, główne funkcje oraz podstawy montażu. W drugiej zarządzanie plikami audio (ciekawe rozwiązanie tworzenia katalogu każdego z odcinków), montaż programu radiowego oraz podstawowe informacje o edycji końcowej i eksporcie. Natomiast w trzeciej części, dla użytkowników zaawansowanych przybliżył pracę na wielu ścieżkach, ich montaż, edycję końcową oraz eksport. Zajął się również zastosowaniem różnych wtyczek. Muszę przyznać, że poradnik jest dobrze przygotowany, fachowy i pomocny. Ponieważ posiadam wymienione przez Görlicha wtyczki, chętnie przetestuję je w następnych odcinku naszego podcastu.

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij
Translate »