„Kombatanci” w natarciu. Podsumowanie 2022 r.

Zacznij słuchać

Właściwie tytuł powinien brzmieć inaczej: zamiast „kombatanci” powinno być „weterani”. Takiego określenia użył jeden z zaprzyjaźnionych z nami podcasterów. Tak czy inaczej, oba określenia zwracają uwagę na długotrwałe zaangażowanie w jakąś działalność. Tak, nasz podcast płynnie wszedł w czwarty rok istnienia. Czy możemy się jednak określić „weteranami” cyfrowych formatów? Chyba jeszcze nie… Z pewnością warto natomiast spojrzeć podsumowująco na nasz podcast w minionym roku, wskazać jego mocne i słabe strony (tak, te ostatnie też są dla nas ważne), oraz zastanowić się nad jego przyszłością.

Cień pandemii

Pierwsze miesiące 2022 roku stały jeszcze pod znakiem pandemii. Jakie to miało znaczenie? Odcinki podcastu nagrywaliśmy zdalnie, nie zawsze byliśmy jednak zadowoleni z jakości. Stałą bolączką była słaba jakość łącz Internetu. Zaletą była możliwość przetestowania różnych programów do nagrywania zdalnego, najbardziej przydatny okazał się riverside.fm (jest stale doskonalony, wrócimy do niego w następnych tygodniach). Po ustąpieniu obostrzeń pandemicznych wróciliśmy z radością do nagrywania stacjonarnego. Przekonaliśmy się raz jeszcze, że bezpośredni kontakt bezsprzecznie wpływa pozytywnie na jakość naszej rozmowy.

Wsparcie ministerstwa

Przez rok korzystaliśmy ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”. Pozyskany grant umożliwił nam zakup hardware’u i software’u. Zmodernizowaliśmy naszą stronę internetową (praktycznie została stworzono na nowo). Ponadto zakupiliśmy aparat fotograficzny, za pomocą które rozpoczęliśmy nagrywać pierwsze vlogi (do tych ostatnich wrócimy jeszcze poniżej). Nasze doświadczenia wskazują, że warto zainteresować się tym ministerialnym programem. Dzięki niemu uzyskaliśmy profesjonalne narzędzia do popularyzacji nauki, stale mogliśmy doskonalić nasz warsztat i realizować autorskie pomysły w sposób całkowicie niezależny. Sprawozdanie z wykonania projektu złożyliśmy już u grantodawcy i czekamy na jego akceptację.

Kilka liczb

Jaki był ten miniony rok? Warto zacząć od liczb, choć obraz jest niepełny. Poniżej przytoczymy liczby z portalu SoundCloud, na którym są umieszczone nasze nagrania (dostęp do wszystkich nagrań, na pozostałych serwisach nie ma takiej możliwości). Następnie podamy liczby odwiedzających i wejść na stronie www (od 25 lipca 2022 r., bowiem od tej daty zainstalowana wtyczka zaczęła gromadzić dane).

Od 1 stycznia do 31 grudnia 2022 roku nagraliśmy 47 odcinków (udało nam się więc zachować mniej więcej cotygodniową częstotliwość). Każdy trwał około godzinę. Jeden odcinek składa się z trzech części, w pierwszej przedstawiamy anegdoty historyczne, w drugiej lektury, trzecia część jest poświęcona głównemu tematowi. Wspomnieliśmy / omówiliśmy wiele publikacji historycznych, polskich i zagranicznych, materiałów edukacyjnych i stron internetowych. Być może kiedyś sporządzimy ich wykaz.

Podcast w 2023 roku wysłuchało 12362 osoby. Miesięcznie wynosi to ponad 1000 osób. W kwietniu i maju mieliśmy najmniej wejść, najwiecej w miesiącach letnich. W pozostałych liczba słuchaczy utrzymywała się na tym samym poziomie, w grudniu wzrosła nieznacznie. Nasz podcast abonują 54 osoby, którym w tym miejscu pięknie dziękujemy. Każdy z odcinków opisujemy, a szczegółowy opis zamieszczamy dodatkowo na stronie internetowej. Od 25 lipca do końca roku stronę odwiedziło 3742 osoby (624 osoby miesięcznie), natomiast odsłonięto ją 31348 razy (5225 miesięcznie).

Przyszłość

Tworzenie podcastu sprawia nam dużą satysfakcję. Poznaliśmy wiele ciekawych osób, nierzadko pozytywnie zakręconych pasjonatów. Zyskaliśmy nowe okazje, by porozmawiać o tematach, które od zawsze nas interesowały. Postanowiliśmy dodatkowo poszerzyć możliwości i połączyć podcast z nowym medium, videoblogiem. Nagraliśmy pierwsze 13 odcinków, które miały charakter pilotażowy. Ten format chcemy rozwijać w nowym roku, dziś nie jesteśmy w pełni zadowoleni z uzyskanego efektu.

Jakie wyzwania stoją przed nami? W przyszłości musimy większą uwagę zwrócić na obecność na innych serwisach podcastowych. Być może bardziej zadbać o wykorzystanie mediów społecznościowych. Nie przykładaliśmy do tego należytej uwagi. Musimy też wzmocnić kontakt ze słuchaczami. Celem będzie pozyskanie nowych, stałych słuchaczy. Przede wszystkim chcielibyśmy uzyskać na większą skalę informację zwrotną od naszych słuchaczy – czego od nas oczekują? Co przyciągnęło ich do podcastu? Czego im zabrakło? To pozwoli nam lepiej przygotować tematykę naszych spotkań.

Może powinniśmy zorganizować spotkanie podcasterów i wideoblogerów popularyzujących historię? Byłaby to okazja do wymiany doświadczeń, ale być może nasza pasją moglibyśmy zarazić młodsze osoby. I tu znów wraca tytułowe określenie, ale już w skorygowanej wersji: weterani. Niech będzie, możemy być weteranami… Co wcale nie oznacza, że powiedzieliśmy ostatnie słowo! Obok naszego wspólnego podcastu każdy z nas rozwija swoje blogi i inne aktywności popularyzujące historię. Bliska nam idea propagowania nowych spojrzeń na przeszłość nie wyczerpała się i dalej stanowi dla nas impuls do działań.

Zapraszamy, już tradycyjnie, do odsłuchania naszych kolejnych odcinków podcastu i obejrzenia videobloga.

Nasze aktualne popularyzatorskie aktywności w skrócie (poza podcastem #2historykow1mikrofon):

Krzysztof Ruchniewicz

Przemysław Wiszewski

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »