Rozpoczęliśmy nasze spotkanie od wspomnień z podróży. I niewyspania oraz nerwów. Z nerwami powiązaliśmy odrzucenie wniosku o dofinansowanie jednej z naszych inicjatyw popularyzatorskich. Ale też – coś się kończy, coś zaczyna, poszukamy innych sponsorów (może wśród słuchaczy?).

W ciekawostkach jeden z nas przytoczył lokalne określenia dla pewnych zjawisk życia społeczno-rodzinnego, drugi zaś opisał niezwykle ciekawy sposób prezentacji treści historycznych w postaci graficznej.

Wiele czasu zajęły nam lektury, które i tak miarkowaliśmy! Pierwszy z nas mówił o dziejach ornitologa, członka SS, a także o niezwykłych losach zwykłych kobiet żyjących na terenie byłego Związku Radzieckiego. Omówił także niezwykle ciekawy numer kwartalnika „Karta”. Drugi z nas opowiedział o rzadkim wydawnictwie dokumentującym działalność jednego z fotografów aktywnego w Kartuzach. Przedstawił najnowszą publikację dotyczącą tzw. powstania ludowego w NRD, z polskim akcentem. Wreszcie opisał publikację cyfrową, która w nowatorski sposób oddaje wielowymiarową historię mieszkańców NRD.

W części głównej omawialiśmy możliwości wykorzystywania w poznawaniu przeszłości historii lokalnych. O nich mówiliśmy nie raz, ale teraz skupiliśmy isę na historiach społeczności odległych od miejsc zamieszkania odbiorców, nie znanych im, nowych, może nawet w jakimś sensie egzotycznych. Wskazywaliśmy na konieczność nowego spojrzenia na relacje między ‘centrum’ regionu lub kraju a jego ‘peryferiami’. Bo choć na co dzień operujemy ‘wielką historią’, wyobrażeniami powstałymi na bazie przeszłości wielkich grup społecznych, to przeszłość wydarza się lokalnie. W tych lokalnych historiach małych miasteczek i wsi można odkrywać zaskakujące, ciekawe, nowe i unikalne wersje przeszłości – i ludzkiego życia dziejącego się w zróżnicowanych, czasami zapomnianych uwarunkowaniach lokalnego świata.

Ramówka:

  • Rozgrzewka:))
  • Nowinki / starowinki – 4:50
  • Lektury – 14:08
  • Temat przewodni -58:21

Wymienione w czasie audycji publikacje i materiały:

  • Beata Dżon-Ozimek , Michał Olszewski, Ptaki krzyczą nieustannie. Historia Günthera Niethammera, esesmana i ornitologa z Auschwitz, Wołowiec: Czarne, 2023, https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/ptaki-krzycza-nieustannie (ostatni dostęp: 3.07.2023)
  • Małgorzata Nocuń, Miłość to cała moja wina. O kobietach z byłego Związku Radzieckiego, Wołowiec: Czarne, 2023 https://czarne.com.pl/katalog/ksiazki/milosc-to-cala-moja-wina (ostatni dostęp: 3.07.2023)
  • „Kwartalnik Historyczny Karta”, 115/2023, temat przewodni: Droga do Palestyny/Izraela https://ksiegarnia.karta.org.pl/produkt/karta-115/ (ostatni dostęp: 3.07.2023)
  • Michael Gehler, Rolf Steininger, 17. Juni 1953. Der unterdrückte Volksaufstand, Reinbek 2018, https://www.beck-shop.de/gehler-steininger-17-juni-1953/product/25377540 (ostatni dostęp: 3.07.2023)
  • Leon Perszon, Fotografie, Kartuzy 2023, https://www.muzeum-kaszubskie.pl/artykuly/aktualnosci/531-promocja-albumu-pt-leon-perszon-fotografie (ostatni dostęp: 3.07.2023)
  • Wystawa: Die Sprachen des 17. Juni 1953, https://www.mdr.de/kultur/erfurt-ausstellung-siebzehnter-juni-medien-ost-west-100.html (ostatni dostęp: 3.07.2023)
  • Kubus Andreasstraße, Gedenk- und Bildungsstätte Andreasstraße, https://youtu.be/eMcAnPGT3Ng (ostatni dostęp: 3.07.2023)
  • Strona internetowa: Andreasstraße digital, https://www.andreasstrasse.de/start (ostatni dosten: 3.07.2023)

NEWSLETTER

Jeśli chce Pani/Pan być na bieżąco informowana/y o najnowszych odcinkach podcastu, prosimy o zapisanie się na bezpłatny newsletter i dołączenie do innych subskrybentów.
Zamawiając bezpłatny newsletter, akceptuje Pan/Pani zasady opisane w Polityce prywatności. Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.

Wypisanie się z prenumeraty newslettera jest możliwe w każdej chwili.
Udostępnij

Translate »